Çarşamba Ovası Hakkında Bilgi

Konusu 'Ne Nerede' forumundadır ve EmRe tarafından 25 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Çarşamba Ovası Hakkında Bilgi
  Çarşamba Ovası Türkiye'nin Samsun ili'nin kuzeydoğusunda yer alan bir ova. Ova Yeşilırmak deltasının yarattığı bir alüvyal arazidir.

  Çarsamba yöresi MÖ. 4000'lerden itibaren bir yerleşim merkezidir ve Hitit Firig egemenlikleri altında kalmıştır. Grek kaynaklarına göre Bafra ve Terme birlikte , Çarsamba ovasinda da MÖ.8 yüzyılda Amazonların (kadın savasçıların) yaşadığı rivayet edilmektedir.

  MÖ.670 yılında Amisos (Samsun) ticaret kolonisi kuran Miletoslu denizciler Yeşilirmak kıyılarına kadar uzanarak buralara sömürge kurdular. Bu sömürgelerden birisi olan Yeşilırmak'a Iris Çarsamba' nın güneyinde kurşunlu oymağı ile Ordu köyü' nden oluşan sömürgelerine Miskire' dediler.

  MÖ.6 yüzyılda Persler' in egemenliğine girer.

  MÖ.63 yılında Roma İmparatorluğu' na bağlandı. Roma İmparatorluğu' nun MS.39 yılında ikiye ayrılmasından sonra Bizanslıların (Doğu Roma ) emrinde kalmıştır. Bu durum 1200' lere kadar devam etti.

  Selçuklu Sultanı 2. Kılıçarslan Ülkesini 1185 yılında 11 oglu arasında taksim ettiğinde yöre Rüknettin Süleyman Şah' ın payına düştü.

  Anadolu Selçuklu Devleti' nin dağılmasından sonra Samsun yöresinde Canik Beyleri' adıyla yeni idari beylikler oluştu. Bunlar 5 tanedir ve bir tanesinde Çarşamba havalisinde hüküm süren Taceddinoğulları' dır. Çarşamba : Canik Beylerinin merkezi durumundaydı. Bu Beyliklerin en kuvvetlisi olan Taceddinoğulları ilçemizin bugünkü batı yakasinda bulunan sarıcali mahallesinde oturur ve böyle hükmederlerdi.
   


Sayfayı Paylaş