Çarpışma testlerinde kadavra dönemi

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 15 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Çarpışma testlerinde kullanılan mankenler, olası bir kaza esnasında insan vücudunun ne kadar zarar göreceğini ortaya koyarak otomobilin güvenliği hakkında önemli bilgilere ulaşılmasını sağlıyor..

  [​IMG]

  Milyon dolarlık mankenler, göbekli, çocuk, bebek ve hamile insanlarla birebir boyutlarda tasarlanıyor. Yapılan milyonlarca dolarlık yatırımlarla geliştirilen bu mankenlerin öyküsü 1930’lara dayanıyor. Fakat o dönemde üretilen otomobillerin ne kadar güvenli olduğunu anlamak için mankenler yerine kadavralar kullanılıyordu. Aradan geçen yaklaşık 80 yılın ardından kadavralar yeniden çarpışma testlerindeki yerini aldı! Ancak ölü bedenler bu kez plastik mankenlerin gelişimi için kullanıldı.

  General Motors bünyesindeki Saab’ın, geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği çarpışma testlerinde 10 adet kadavarayı kullandığının ortaya çıkması, güvenlik konusunda atılan adımların ne denli büyük olduğunu ortaya koyuyor. Öldükten sonra vücutlarının kadavra olarak kullanılmasına izin veren 10 kişinin cansız bedenlerinin, Saab’ın son birkaç yıldır gizliden gizliye sürdürdüğü güvenlik projesinde kullanıldığı ortaya çıktı. Tabi ki kadavraların buradaki kullanılma amacı kesinlikle dummylerin yerini alması amacıyla olmadı. Daha iyi dummylerin ortaya çıkarılabilmesi için üniversiteler ile çalışıldığı, kadavraların, çarpışma testlerinde kullanılmadığının altı özellikle çiziliyor. Kaza sonrası kadavraların üzerinde oluşan hasarların dummylerde de en gerçekçi şekillerde oluşması için çabalayan Saab’ın bu araştırmasının sona erdiği de gelen bilgiler arasında.

  14.05.2008, Çarşamba
   


Sayfayı Paylaş