Çarpık Bacak Düzeltme Ameliyatı

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 28 Ekim 2010 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Çarpık Bacak Düzeltme
  Vücudumuzun diğer bölgelerinde olduğu gibi bacak bölgesindeki istenmeyen görüntü ve deformasyonlarda kişiler için problem olabilmektedir. Uzun, düzgün ve yeterli dolgunlukta bacaklara sahip olmak herkesin istediği bir özelliktir. Estetik cerrahinin gelişen yöntemleri bacaklardaki görünüm problemlerine de mükemmel çözümler getirmektedir.

  Bacaklardaki problemler; bacağın aşırı ince veya aşırı kalın ve yağlı olması, eğrilikler, diz yanlarında ve ayak bileklerinde aşırı yağ birikimi şeklinde sayılabilir. Bu sorunlar egzersiz veya diyetle çözülebilecek problemler olmayıp genellikle genetik miras sonucu ortaya çıkar. Bazı bayanlar bacaklarının şeklini beğenmediklerinden dolayı etek bile giymemektedirler.

  Bacak bölgesindeki sorunları çözmek için bacak implantı ( calf implant ), liposakşın ve yağ enjeksiyonu gibi yöntemler uygulanmaktadır. Bu yöntemler bazen tek başına bazen de beraberce aynı anda uygulanabilmektedir. Diz üstü bölge ile diz altı bölge arasında çap olarak kalınlık farkı mevcut ise, her iki bacak arasında kalınlık yada şekil farkı var ise veya bacaklar çarpık bir görünüme sahip ise bacak protezi operasyonu ile bu sıkıntılar giderilebilir. Aynı problemler liposakşınla da düzeltilebileceği gibi bazı durumlarda daha iyi bir sonuç elde etmek için hem liposakşın hem de bacak protezini beraber uygulamak gerekir.

  Diz altı bölgesinde incelikleten kaynaklanan çarpık görünümün giderilmesinde en çok uyguladığım yöntem hastanın kendi vücudunda fazla yağ birikimi olan bölgelerinden enjektör (şırınga) ile alınan yağların yine enjektörle sorunlu olan bölgeye verilmesi esasına dayanan lipoinjeksiyon yöntemidir. bu yöntemde kesi yapılmadığından iz kalmaz. transfer edilen yağ dokusunun yaşama oranı %50 dir bu nedenle istenilen dolgunlukta kalıcı sonuç elde etmek için 2 seans uygulama yapmak gerekir

  Vücuttaki simetriyi ve ahengi sağlayarak estetik bir görünüm sağlanması esas amaçtır. Bu amaçla; Liposakşın ve yağ enjeksiyonu tekniklerinin yardımı ile basık ve geniş görünümlü kalçalar daha dar, daha kalkık ve çıkıntılı bir görünüme getirilebilir, bacak ve basen bölgesi düzeltilerek bacak daha düzgün ve olduğundan daha uzunmuş gibi gösterilebilir.turkeyarena.net Diz bölgesine yönelik girişimlerle bacağın çarpık görünümü düzeltilebilir.

  Bacak estetiği ameliyatları bazen lokal anestezi bazen de genel anestezi altında yapılabilen, 1-3 saat arasında süren ameliyatlardır. Liposakşın ve yağ enjeksiyonu yapılmış ise herhangi bir iz kalmaz. Bacak implantı operasyonu yapılmış ise bacak arkasında küçük yatay izler kalacaktır. İleri dönemde silik hale geleceğinden ve nispeten gizli bir yerde olduğundan rahatsız edici izler değildir.

  Bacak Şekillendirme Estetiği Öncesi
  Sigara, genel anestezi konforunu ve yara iyileşmesini olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle ameliyattan 2 hafta önce kullanmaya ara vermeniz faydalı olacaktır.
  Aylık periyodunuz ( adet dönemi ) sırasında kanama eğilimi fazla olabilir, bu nedenle zorunluluk olmamakla beraber ameliyatınızın ertelenmesi gerekebilir. Bu durumu doktorunuza bildiriniz
  Kanamaya eğilimi arttırdığı için aspirin, bitkisel ilaçlar ve vitamin tabletlerinin kullanımı ameliyat tarihinden 10 gün önce kesilmelidir.
  Üst solumun yolu enfeksiyonu geçiriyor iseniz doktorunuza bildiriniz, ameliyatınızın ertelenmesi gerekebilir.
  Doktorunuz tarafından istenen kan ve idrar tahlillerini ameliyat sabahı yanınızda getirmeyi unutmayınız. Anestezi hekimi tarafından yapılacak muayenede bu sonuçlar gerekli olacaktır.
  Ameliyattan 6 saat öncesinden itibaren yeme ve içmeyi kesiniz.
  Ameliyattan önce doktorunuz, bacak üzerinde gerekli çizimler yaparak ameliyatı planlayacak ve yüzünüz görünmeyecek şekilde resimlerinizi çekecektir.
  Ameliyattan önce enfeksiyon riskine karşı tedbir amaçlı antibiyotik enjeksiyonu yapılacaktır

  Bacak Şekillendirme Estetiği Sonrası
  Enfeksiyon gelişmemesi için antibiyotik, ağrı duymamanız için ağrı kesici ilaç ameliyattan hemen sonra başlanacaktır.
  Ameliyattan 6 saat sonra bulantınız yoksa sıvı gıdalar almanıza izin verilecektir.
  Liposakşın ve yağ enjeksiyonu yapılmışsa aynı gün taburcu olabilirsiniz. Bacak implantı ( calf implant ) ameliyatı yapılmışsa 1 gece hastanede kaldıktan sonra ertesi sabah kontrolunuz yapılarak taburcu olacaksınız
  Ameliyattan sonraki 1-2 hafta boyunca sigara içmeyiniz.
  Ameliyattan sonraki 10 gün boyunca kanamaya eğilimi arttırdığı için aspirin ve benzeri ilaçlar, bitkisel ve vitamin tabletleri almayınız.
  Liposakşın ve yağ enjeksiyonu yapılmış ise uygulama yapılan bölgeye 2 hafta sargı uygulaması faydalı olacaktır
  Bacak implantı ( calf implant ) ve yağ enjeksiyonundan sonra 2-3 hafta boyunca aşırı hareket ve egzersizden kaçınınız
  Bacak implantı ( calf implant ) dikişleri 7-10 günler arasında alınacaktır Taburcu olduktan sonra 3 günde bir pansuman amaçlı kontrola gelmeniz yararlı olacaktır.
  İlk duşunuzu operasyondan 3 gün sonra alabilirsiniz.
   


Sayfayı Paylaş