Caretta Caretta (Sini Kaplumbağası)

Konusu 'Hayvanlar Alemi' forumundadır ve Pelin tarafından 16 Ocak 2009 başlatılmıştır.

 1. Pelin Super Moderator


  Caretta Caretta (Sini Kaplumbağası)

  [​IMG]

  Caretta Caretta

  Sini kaplumbağası (Caretta caretta), denizlerde yaşar. Yumurtlamak haricinde karaya hiç çıkmaz. Sırt tarafı kırmızımsı kahverengi alt tarafı ise beyazımsı açık sarı renklidir. Bacakları yüzmeye yarayacak biçimde kürek biçimi almıştır ve dış kenarlarında en fazla 2 tırnak bulunur. Oksijeni havadan almasına ramen uzun süre su altında kalabilir. Yumurtalarını gece kumsallarda açtıkları çukurlara gömerler. Bir defasında 100 yumurta bırakabilir (162'ye kadar tespit edilmiştir). Yavrular 2 aylık kuluçka döneminden sonra gece vakti yumurtadan çıkarak denize giderler.

  Akdeniz sahillerine yayılmıştır. En önemli yumurtlama bölgeleri Belek, Anamur, Köyceğiz, Dalyan sahilleridir. Belek kıyıları, Caretta caretta'ların Akdeniz'deki ikinci (Yunanistan'ın Zakintos adasının ardından) ve Türkiye'nin en büyük yumurtlama alanıdır. 2006 yılı içinde Belek'te ise 1000 civarında, Anamur'da 500'ün üzerinde yuva tespit edilmiş ve koruma altına alınmıştır. Kabuk boyları 1 metre kadar büyüyebilir. Balıklar, kabuklular ve su canlıları (özellikle deniz anaları) ile beslenir.turkeyarena.com

  Yaklaşık 105 milyon yıldır yeryüzünde olduklarını düşünülmektedir. İnsanoğlunun yerleşme ve çoğalma kapasitesi sayesinde bugün sayıları giderek azalmaktadır. Nesli tükenme tehlikesi altında olduğu için koruma altındadır.
  Caretta caretta - Vikipedi"'dan alındı.

  Üst âlem: Eukarya
  Âlem: Animalia
  Şube: Chordata
  Sınıf: Sauropsida
  Takım: Testudines
  Familya: Cheloniidae

  Cins: Caretta
  Rafinesque, 1814
  Tür: Caretta caretta
  Linnaeus, 1758

  DÜNYA DENİZİNDEKİ DAĞILIMI

  [​IMG]
   


Sayfayı Paylaş