Canon Hibrit Görüntü Sabitleyici

Konusu 'Fotoğrafçılık' forumundadır ve pult tarafından 5 Eylül 2009 başlatılmıştır.

 1. pult Well-Known Member


  Canon Hibrit Görüntü Sabitleyici

  [​IMG]
  Canon dünyanın ilk çift fonksiyonlu optik görüntüleme sistemini tanıttı. Canon'un yeni çift optik görüntü sabitleme teknolojisi fotoğraf makinesinin hem açısal hareketinden ve hem de genel gövde hareketinden kaynaklanan sarsıntıların olumsuz etkilerini aynı anda dengeliyor. yeni görüntü sabitleme teknolojisinin 2009 yılı sona ermeden dijital SLR modellerine ait objektiflerde kullanılması planlanıyor.. Yeni teknoloji, fotoğraf makinesinin obtüratörü açık ve görüntü sensörü ışık alırken ortaya çıkan sarsıntıdan kaynaklanan hataları dengelemek için çeşitli engelleyici metotlar ve düzeltici prosedürler içeriyor.
  Canon SLR Fotoğraf Makineleri

  Kamera sarsıntısından kaynaklanan etkileri dengeleme çalışmalarına 1980 yıllarında başlayan Canon 1995 senesinde dünyanın ilk optik sabitleme mekanizmasına sahip EF 75-300mm f/4-5.6 IS USM lensini duyurmuştu. Canon o günden bu yana görüntü sabitleme teknolojisine sahip çeşitli lensler üret ve firmanın bugünkü ürün yelpazesinde bu tür özelliklerde toplam 21 farklı lens bulunuyor.

  Canon'un yeni geliştirdiği Hibrit IS kamera sarsıntısı engelleme teknolojisi fotoğraf makinelerinin hem açısal hareketlerinden ve hem de komple gövde kayma hareketlerinden kaynaklanan sarsıntıları dengeleyerek bu olumsuz etkiyi minimum seviyeye indirmeyi amaçlıyor. Kameranın ön kısmı ile arka kısmı arasındaki ani açısal hareketler ve gövdenin bütün olarak kaymasından kaynaklanan hareketler çekim koşullarında görüntüler üzerinde ciddi anlamda etki yapmakta. Canon'un yeni Hibrit IS teknolojisinde bulunan ve sarsıntının açısal etkilerini tespit eden sensör, optik sabitleme sistemine sahip mevcut Canon mekanizmalarında bulunuyor. Diğer yeni hareket sensörü ise kameranın gövdesel hareketinden kaynaklanan etki miktarını tespit ediyor.

  Canon'un Hibrit IS görüntü sabitleme sisteminde en uygun ayarları gerçekleştirmek amacıyla her iki sensörden gelen verileri sentez eden yeni geliştirilmiş bir algoritma da bulunuyor. Böylece makro çekimler de dâhil fotoğraf çekerken görüntü sabitleme sisteminin ortaya etkileri ciddi anlamda artıyor. Bu durum geleneksel görüntü sabitleme sistemlerinde zorluklar yaşatmaktaydı. Canon'un geliştirdiği yeni kamera optik görüntü sabitleme sisteminin yakın gelecekteki yeni nesil dijital SLR fotoğraf makinelerinde kullanılması bekleniyor.
   


Sayfayı Paylaş