Canlıların Ortak Özellikleri Nelerdir Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve RüzGaR tarafından 18 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Canlıların Ortak Özellikleri Kısa Özet

  Çevremizdeki varlıklar, canlı ve cansızlar olarak iki grupta incelenebilir.

  1-) Hücresel Yapı: Tüm canlılar yapısal ve işlevsel bakımdan en küçük yapı birimi olan hücreden oluşur.

  2-) Beslenme: Canlıların hayatlarını sürdürebilmesi için beslenmeleri gerekir. Canlılarda değişik beslenme şekilleri görülür. Bunlar; Otorotof ve Heterotrof beslenmedir.

  3-) Enerji Üretimi (Solunum): Canlıların büyümesi, iş yapabilmesi, üremesi, bütün hayatsal Fonksiyonlarını gerçekleştirebilmesi için enerjiye ihtiyaç vardır.

  4-) Büyüme: Canlıların yapısını oluşturan hücrelerin sayıca ve hacim olarak artmasına büyüme denir.

  5-) Haraket: Canlılar yaşadıkları ortama göre çeşitli hareket yeteneklerine sahiptir.

  6-) Boşaltım: Bir hücreli yada çok hücreli canlılarda metabolizma sonucunda oluşan atık maddelerin canlıdan uzaklaştırılmasına boşaltım denir.

  7-) Üreme: Her canlının belli bir büyüme döneminden sonra neslini devam ettirebilmesi için kendine benzer bireyler meydana getirmesine üreme denir.

  :cool: Uyarılma Çevresel Uyarılara Tepki: Canlılar iç ve dış ortamlardan gelen fiziksel ve kimyasal uyarılara tepki gösterirler. Bu duyarlılıkları sayesinde çevrelerinde meydana gelen bu tepkimelere karşı kendilerini koruyabilirler.

  9-) Organizma, Organizasyon: Çok hücrelilerde organizasyon en küçük yapı birimi hücredir. Hücre < Doku < Organ < Sistem < Canlı

  10-) Adaptasyon: Canlıların yaşama ve üreme şansını arttıran uyum yeteneğidir. Kalıtsal olmalıdır.

  11-) Protein Sentezi: Bütün canlıların ribozom organeli taşır. Ribozom organeli protein sentezlemektedir. (Hücre zarı yapısına katılır)
   


Sayfayı Paylaş