Canlıların Ortak Özellikleri Maddeler Halinde Yazınız

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve RüzGaR tarafından 18 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Canlıların Ortak Özellikleri Madde Madde

  1. Hücresel Yapı: Tüm canlılar yapısal ve işlevsel bakımdan en küçük yapı birimi olan hücreden oluşur.

  2. Beslenme: Canlıların hayatlarını sürdürebilmesi için beslenmeleri gerekir. Canlılarda değişik beslenme şekilleri görülür. Bunlar; Otorotof ve Heterotrof beslenmedir.

  3. Enerji Üretimi (Solunum): Canlıların büyümesi, iş yapabilmesi, üremesi, bütün hayatsal Fonksiyonlarını gerçekleştirebilmesi için enerjiye ihtiyaç vardır.

  4. Büyüme: Canlıların yapısını oluşturan hücrelerin sayıca ve hacim olarak artmasına büyüme denir.

  5. Haraket: Canlılar yaşadıkları ortama göre çeşitli hareket yeteneklerine sahiptir.

  6. Boşaltım: Bir hücreli yada çok hücreli canlılarda metabolizma sonucunda oluşan atık maddelerin canlıdan uzaklaştırılmasına boşaltım denir.

  7. Üreme: Her canlının belli bir büyüme döneminden sonra neslini devam ettirebilmesi için kendine benzer bireyler meydana getirmesine üreme denir.

  8. Uyarılma Çevresel Uyarılara Tepki: Canlılar iç ve dış ortamlardan gelen fiziksel ve kimyasal uyarılara tepki gösterirler. Bu duyarlılıkları sayesinde çevrelerinde meydana gelen bu tepkimelere karşı kendilerini koruyabilirler.

  9. Organizma, Organizasyon: Çok hücrelilerde organizasyon en küçük yapı birimi hücredir. Hücre < Doku < Organ < Sistem < Canlı

  10. Adaptasyon: Canlıların yaşama ve üreme şansını arttıran uyum yeteneğidir. Kalıtsal olmalıdır.

  11. Protein Sentezi: Bütün canlıların ribozom organeli taşır. Ribozom organeli protein sentezlemektedir. (Hücre zarı yapısına katılır)
   


Sayfayı Paylaş