Canlıların hayatta kalabilmesi için neye ihtiyacı vardır kısaca

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 23 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Canlıların hayatta kalabilmesi için nelere ihtiyaçları vardır? kısaca maddeler halinde yazalım;

  Kısaca canlı; yaşayan, hareket edebilen varlıklardır. İnsanlar, hayvanlar ve bitkiler canlı kavramının türlerini oluşturmaktadırlar. Canlıların ortak ihtiyaçları vardır. Bu ortak ihtiyaçlar hayatta kalabilmelerini sağlar. Peki nedir canlıların hayatta kalabilmeleri için ihtiyaç duydukları şeyler? Hemen madde made sıralayalım;

  • Canlılar hareket etmek için enerji gereksinimine ihtiyaçları vardır. Enerjiyi ise beslenerek elde ederler. Bu demek oluyor ki canlıların hayatta kalabilmeleri için ihtiyaç duydukları ortak şeylerden ilki Besin dir.

  • Canlıların diğer ortak ihtiyaçları solunumdur. Solunum yapabilmek için ise oksijen gereklidir yani oksijene ihtiyaç duyarlar. Oksijen alıp karbondioksit vererek solunum yapılmış olunur.

  • Bir diğer ihtayaç barınma ihtiyacıdır. tehlikelerden, hava şartlarından korunmak için barınacak bir yere veya uygun ortama ihtiyaç hissederler.

  • Son olarak canlıların hayatta kalabilmeleri için ihtiyaç duydukları şey su dur.

  Saydığımız bu dört ana unsur canlıların hayatta kalabilmeleri için ihtiyaç duydukları şeylerdir. Bunlardan bir ya da bir kaçı olmazsa canlıların hayatlarını devam ettirmesi mümkün değildir.
   


Sayfayı Paylaş