Canlı Vericiden Karaciğer Nakli

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 31 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Canlı Vericiden Karaciğer Nakli
  Karaciğerinin bir kısmının alınmasında sağlık ve hukuki açıdan mahsur olmayan canlı vericilerden yapılan nakil şeklidir. Bu işlemin gerçekleştirilebilmesi için alıcı ve verici arasında 4. dereceye kadar kan ve hısım akrabalığı olması gerekir. Akrabalığın olmadığı ancak uzun süreli tanışıklık ve dostluk hallerinde durumun değerlendirilebilmesi için Sağlık Müdürlükleri bünyesinde yapılandırılan etik kurulların onayının alınması zorunludur.

  Donör operasyonu tamamen güvenilir olup, karaciğerin yarısı birkaç hafta içerisinde hem donör hem de alıcıda hızla yenilenir. Operasyondan sonraki birkaç gün içerisinde, yenilenme henüz tamamlanmasa da, karaciğerin yarısı karaciğerdeki büyük rezerv nedeniyle normal donör fonksiyonlarını sürdürür.

  Canlı Vericili Karaciğer Bağışı Koşulları
  Verici, bağışı kendi özgür iradesiyle yapmalıdır.
  Verici 18 yaşın üstünde olmalıdır.
  Verici 4. derece ye kadar akraba olmalıdır.
  Verici ve alıcının kan grubu eşleşmelidir.
  Verici karaciğer yapısı ve fonksiyonu ile diğer sistemleri normal olmalıdır.
  Verici karaciğerinin anatomisi alıcı ve kendisi için uygun olmalıdır.
  Yukarıda verilen koşulların ve diğer teknik noktaların uygunluğu, genellikle 2-3 gün süren Nakil öncesi donör değerlendirmesinde Nakil Ekibi tarafından belirlenir.

  Karaciğer nakli ameliyatı hakkındaki unsurlar
  CUSA kullanılan modern karaciğer kesme teknikleri, ameliyatı daha güvenli hale getirir ve daha az kan kaybı meydana gelir
  Normal bir karaciğer çok büyük depolama kapasitesine sahip olduğu için karaciğerin % 70 inin alınmasında dahi karaciğer yeterli işlevini görebilmektedir.
  Normal yapıdaki karaciğer çok hızlı bir şekilde kendisini büyüterek, ilk hafta içinde kişiye yetecek boyutlara gelir.

  Karaciğer Bağışı Sonrası Yaşam
  Operasyondan sonra, donör 7 - 10 gün süreyle hastanede kalacaktır. Evde ilave 3-4 hafta nekahet süresi gerekli olacaktır. Nekahet süresinden sonra, donör normal faaliyetlerine (ağır fiziksel egzersiz dışında) devam edebilir ve ameliyattan 6 hafta sonra işe dönebilir. Donör kendisini yeteri kadar iyi hissetmeye başladığında, cinsel faaliyet sürdürülebilir. Ağır fiziksel faaliyet ve ağırlık kaldırma gibi sporlara ameliyattan 3 ay sonra devam edilebilir.
   


Sayfayı Paylaş