Canlı Doğuran Balıklar Ne Zaman Doğurur?

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve CAN tarafından 22 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. CAN Well-Known Member


  Balığım Ne Zaman Doğurur? (canlı Doğuran), Lepistesim Ne Zaman Doğurur?, Lepistes Balığı Kaç Günde Yavrular / Doğurur? işte tüm bu soruların cevabını merak ediyorsanız yazımızda bulacaksınız.

  Canlı doğuranlar en popüler ve en çok beslenen akvaryum balıklarıdır. Çabuk yavruladıkları ve canlı doğurdukları için popülerliği artmıştır.

  İlk olarak canlı doğuran familyası mensubu her tür ortalama bir aylık (30 gün) bir gebelik süresi geçirirler. Bu gebelik süresi akvaryum koşullarında ( su sıcaklığı,ph v.b.) üç aşağı beş yukarı sapmalar göstersede fizyolojik açıdan aşırı bir sapma göstermez.

  Canlı doğuranlarda gebeliğin en büyük belirtisi, anüs civarının kararması ve karın bölgesinde bariz şişkinliktir. Bunu canlı doğuran beslemeye karar vermiş yeni akvaryum severler bile kolaylıkla tespit edebilirler.

  [​IMG]

  Yukarıda ki resimde doğumu yaklaşmış (ortalama 5 gün) dişi lepistesleri görmekteyiz. Bu aşamaya gelmemiş hiçbir dişi canlı doğuran doğum yapmaz. Anlaşılan, balığınız resimlerdeki forma ulaşmadan doğurmayacağıdır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Yukarıda sağdaki resimde gebelik evrelerinin başında bir dişi kılıç kuyruk görülürken, ikinci resimde doğumu yaklaşmış bir dişi görülmektedir.


  Balıklarınıza zaman veriniz ve gebelik süresince onları strese sokmayınız. Unutmayınız ki doğum doğal bir döngüdür. Aceleci davranmanız, telaşınız, korkunuz yersizdir.

  Canlı doğuranlarda, balığın gebe olduğu kolayca anlaşılabilmektedir. Anüs civarının koyulaşması ve karın bölgesinin şişkinliğinin artmasıda doğum zamanının yaklaştığının habercisidir.
   


Sayfayı Paylaş