Canlı Doğuran Balık Türleri

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve CAN tarafından 22 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. CAN Well-Known Member


  Canlı yavrulayan akvaryum balıkları ve görseller

  canlı doğuran akvaryum balıkları, canlı doğuran balıklar hangileridir, canli doguranlar, cabuk doğuran balik türleri

  Kılıçkuyruk
  Kılıçkuyruk, doğal yaşam alanı akıntılı Orta Amerika nehirleri olan, yaklaşık 10–12 cm boya erişebilen bir tatlı su balık türüdür. 20-30 derece su sıcaklıklarında yaşayabilir. İdeal sıcaklık tüm canlı doğuran türlerinde olduğu gibi 26-28 derece aralığıdır. Dişileri erkeklerinden daha iri olur. Cinsiyet ayrımı en iyi erkek balığın kuyruğunda kılıcı andıran uzantının olmasından anlaşılır. İyi bir yosun yiyicisidir, kuru yemlerinin içeriğinde spirulina olması sağlıklı gelişmesi için yardımcı olacaktır. Balığın yağlanmaması, iç parazit olmaması için canlı yem ve protein ağırlıklı besleme daha az yapılmalıdır.

  [​IMG]

  Lepistes
  Lepistes ya da Gupi, Poeciliidae familyasından canlı yumurtlayabilen akvaryumlarda yetiştirilen tatlı su balığı.
  Anayurdu Güney Amerika olan lepistes günümüzde dünyanın hemen hemen her yerinde bulunur. Erkekleri renkli, dişileri ise sade olurlar. Düzgün beslendiği takdirde çok kolay bir biçimde ürerler. Tropikal bölge canlısıdır, 25-28 derece sıcaklıkta beslenmesi gerekir. Yavrularını yediği için yumurtlamak için akvaryum içinde yüzebilen, içine su alabilen, ızgaralı, yavruluk diye tabir edilen kutucuklara hapsedilirler. Düzenli ve iyi beslenirlerse yavrularını yemezler. Akvaryum bol bitkili ise yavruluğa gerek kalmaz,doğan yavrular bitkilerin dibinde ve arasında saklanır, yaşamina devam ederler. Tavsiye edilen bolca bitkilendirilmiş bir tankta yine yeterli bitki yoksa rafya ile hazırlık yapılarak kendi haline bırakılmasıdır.

  [​IMG]

  Plati
  Plati (Xiphophorus maculatus), doğal yaşam alanı Orta Amerika olan, yaklaşık 4-6 cm boyunda barışçıl bir balık türü.
  Sakin bir balıktır. Fazla hareket etmez, diğer türlerle iyi geçinir. Kendi gibi küçük türlerin yaşadığı karma akvaryumda beslenebilir. Akvaryum hobisine yeni başlayanlara tavsiye edilen bir balık çeşididir. Üretimi çok kolaydır. En az 10 en fazla (yetişkin boya ulaştığında) 60'a kadar yavru doğurabilir. Dişiyi bol bitkili başka bir akvaryuma koymak yavrular için daha sağlıklıdır. Yavrular iç güdüsüyle bitkilerin arasına doğar doğmaz saklanır. Dişiler için stressiz bir doğum olurken en az yavru kaybıyla balıklar büyütülür. Yavrular yaklaşık 3-4 ayda ergenliğe ulaşırlar.

  [​IMG]

  Siyah Moli (Poecilia sphenops)
  Moliler tropik balıklardır. Akvaryumun her bölgesinde gezen hareketli bir türdür. Ani sıcaklık değişimlerine dayanıklı değillerdir. Tuz balığın direncini artırır. (50 litreye bir çay kaşığı tuz)Yosunları çok severler. Kayalarda ve bitkilerde oluşan yosunları tüketirler.

  Velifiera (Poecilia velifera)
  Bitkili akvaryumları severler. Akvaryumunuz küçük ise erkekler sorun teşkil edebilir o yüzden dört dişi bir erkek şeklinde besleyebilirsiniz. Molilerle çiftleşebiliyorlar.

  SivriSinek Balığı (Gambusia affinis)
  Su şartlarına dayanıklı balıklardır. Tabiki çok sıcak olmadığı sürece.Kolay yavru alırsınız. Lepisteslere nazaran daha agresiflerdir.

  Yelken Kuyruklu Moli (Poecilia latipinna)
  Ilımlı tropik bir balıktır. Orta ve üst tabanda haraketli yüzerler.Daha çok bitkili akvaryumu severler.

  Halfbeak (Dermogenys pusillus)
  Sürü halinde bakılmalıdır. Suyun yüzeyinde yüzmeyi tercih ederler. Ülkemizde çok yaygın bir akvaryum balığı değildir.

  akvaryumda yasayan balıklardan hangılerı daha cabuk dogurur, akvaryumda doguran balıklar, en çok doğuran akvaryum balıkları.
   


Sayfayı Paylaş