Çanakkale Ulaşım

Konusu 'Turkey' forumundadır ve GamZe tarafından 14 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Kara yolu ulaşımı

  Çanakkale İli Ankara’ya 653, İstanbul’a 320, İzmir’e 319, Bursa’ya 271, Balıkesir’e 210, Tekirdağ’a 188, Edirne’ye 217 km. uzaklıktadır. İl, Gelibolu Yarımadasından Edirne ve Tekirdağ vasıtasıyla Trakya, Biga Yarımadasından Balıkesir ve İzmir vasıtasıyla Anadolu’ya karayolu ile irtibatlıdır. İlin en önemli karayolu Çanakkale-İzmir, Çanakkale Karabiga, Çanakkale-Balıkesir, ve Gelibolu Yarımadası'nın doğu kıyılarını izleyerek İstanbul ve Edirne'ye uzanan karayollarıdır. Çanakkale-İzmir arasındaki Devlet Yolu : Ege kıyılarını izleyerek Ezine, Ayvacık, Edremit, Burhaniye, Ayvalık, Dikili, Bergama ve Foça üzerinden İzmir'e ulaşır. Aynı yol Edremit'ten doğuya ayrılarak Çanakkale'yi Balıkesir'e ve İç ve Güney Anadolu'ya bağlar.Çanakkale- Balıkesir yolu Çan ve Yenice ilçelerinden geçer. İlin kuzeyinde Marmara Denizi'nin güney kıyılarını izleyen Devlet yolu Bandırma'dan geçerek Çanakkale'yi Bursa , Eskişehir ve Ankara'ya bağlamaktadır. Çanakkale-Bandırma karayolu Lapseki ve Biga ilçelerinden geçer. Gelibolu Yarımadası'nın doğu kıyılarında uzanan karayolu, Tekirdağ'dan geçerek Çanakkale'yi karadan İstanbul'a bağlar. Aynı yol Gelibolu’dan kuzeybatıya ayrılarak Keşan üzerinden , İpsala sınır kapısına kadar uzanmaktadır . İlin başka önemli karayolu ise Ezine ,Bayramiç, Çan ve Biga İlçelerinden geçerek Marmara kıyısındaki Karabiga İskelesine ulaşan yoldur.

  Hava yolu ulaşımı

  Çanakkale Havaalanı 1953 yılında tamalanarak hizmete giren ve 1995 yılında da ilave tesislerin yapımı tamlanarak tekrar faaliyete geçmiş olup , Askeri-Sivil kategoridedir. İntifa hakkı DHMİ-Dnz.K.K.lığındadır. Pistin uzunluğu 1800 metre genişliği 30 metredir. Apron ebatı 80 x60 metredir. Meydan gece uçuşlarına elverişlidir. Hava meydanı iç hat seferlerine açık olup, özel durum gerektiren hallerde dış uçuşlarda olmuştur.

  Yolcu azlığı nedeniyle meydanda 2000 yılı şubat ayında tarifeli uçuşlar kalkmış olup, özel ve askeri uçuşlar olmaktadır.

  Çanakkale'de 7 yıldır atıl bir vaziyette kalan havaalanından İstanbul ve Ankara'ya tarifeli uçak seferleri 03.12.2006 tarihinde tekrar başladı.

  Gökçeada’da 1000 x 30 boyutlarında Askeri amaçlı havaalanı bulunmaktadır. Yatırım programında yer alan Gökçeada Havaalanı’nda alt yapı çalışmaları tamamlanmıştır. Üstyapı Tesislerinin yapılması gerekmektedir.

  Deniz yolu ulaşımı

  Çanakkale İlinde İl İçi denizyolu taşımacılığı,Çanakkale-Eceabat, Lapseki –Gelibolu, Çanakkale-Gökçeada , Kabatepe- Gökçeada, Yükyeri(Ezine-Geyikli)- Bozcada- arasında sefer yapan feribotlarla sağlanmaktadır.(İl Özel İdaresine ait gemilerle GESTAŞ tarafından yapılmaktadır) Özel şirketlere ait deniz motorları ile Çanakkale ile Kilitbahir , Çardak ile Gelibolu arasında geçişler gerçekleştirilmektedir.

  Çanakkale önemli bir geçit yolu üzerinde bulunmakta olup , Uluslar arası sözleşmelerden kaynaklanan yükümlülükler çerçevesinde transit geçişler yapılmaktadır.

  . Deniz yolu ile yük taşımacılığında ilde bulunan iskele ve limanlar aracılığı ile kısmen yükleme- boşaltma işlemleri yapılabilmektedir.

  Çanakkale Merkez, Eceabat, Gelibolu, Lapseki, Ezine-Geyikli Yükyeri, Bozcada, Gökçeada, Çardak ve Kabatepe’de iskeleler bulunmaktadır. Ayrıca yeni hizmete giren Çanakkale Kepez Limanı ile Ezine’de Akçansa Çimento Fabrikasına, Biga’da İçdaş’a ait liman bulunmaktadır.
   


Sayfayı Paylaş