Çanakkale İçinde Vurdular Beni Hikayesi Kısa

Konusu 'Türküler ve Hikayeleri' forumundadır ve Emel tarafından 8 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Emel Well-Known Member


  Çanakkale İçinde Vurdular Beni Türküsünün Hikayesi Kısaca

  Çanakkale türküsü Türk insanının hafızasında derin izler bırakmış ve büyük bir savaşın atmosferinde yazılmış ölümsüz bir eserdir. Bu ölümsüz Çanakkale Türküsünün yaşanmış hikayesi ise şöyle;

  Türkü Çanakkale savaşı sırasında ortaya çıkmıştır. Bunu savaşta asker olan Emrullah Nutkunun annesine yazdığı mektuptan anlıyoruz. Mektupta Nutku annesine şöyle diyor:

  "Birkaç günden beri Çanakkale sokaklarından askerler geçiyor. “Çanakkale içinde Aynalıçarşı, Anne ben gidiyorum düşmana karşı” şarkısını söylüyorlar. At üstünde zabitler, top arabaları, mekkare ve deve kervanları sokağımızı doldurdu. Harp olacakmış. İngiliz ve Fransız harp filoları boğazın dışında dolaşıyormuş. Buraları bombardıman edeceklermiş. Bu bombardımanı görmek isterdim, ama yakında Çanakkaleden ayrılacağız. Ama size kavuşacağım ben."

  Bu cümlelerden anladığımız kadarıyla türkü cephede savaş sırasında yazılmış ve dilden dile ulaşmış. Türkü savaşta şehit olan askerlerin anısına yazılmış. Zaten Çanakkale savaşı sırasında pek çok şiir yazılmış ve bestelenmiştir. Bu şiirler edebiyatımızda harp edebiyatı adı altında sınıflandırılmıştır.
   


Sayfayı Paylaş