Camiye giden kadın nelere dikkat etmeli

Konusu 'Sorularla İslam' forumundadır ve EmRe tarafından 2 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Camiye mescide giden kadın nelere dikkat etmelidir? Camide dikkat edilecek noktalar nelerdir?

  Kadınlar, camiye giderken tesettüre, vücut hatlarını belli etmeyecek şekilde elbiselerinin bol olmasına, süslenmemeye ve erkeklerin hissedeceği şekilde koku sürünmemeye riayet etmeli, kendilerine ayrılan kapılardan girip çıkmaya özen göstermelidirler zira namaz bir huzur yeridir. Huzurun bozulmaması ise tam bir konsantrasyona bağlıdır. Bu açıdan kadınların camiye girip çıkarken ve camide bulundukları sürece tavır ve davranışlarına dikkat etmeleri önem arzetmektedir.

  "Kadınlarınızın mescidlere gitmelerine engel olmayınız. Onların evleri (ise) kendileri için daha hayırlıdır." (Ebu Davud c. s.155)

  Bu hadis-i şerif, kadının camiye gitmesini engellememekte, sadece kendi evinde namaz kılmanın daha hayırlı olacağım açıklayıp, bu cihete teşvik etmektedir.

  Kadınların namazlarını evlerinde kılmaları onlar için daha se*vaptır. Eğer camide va'z, nasihat gibi bir şey yoksa, namazlarını evlerinde kılmaları kendileri için daha iyidir. Çünkü her türlü dedikodudan ve fitneden uzak kalmak için evinde bulunmak en münasip yoldur.

  İmam Nevevi'nin beyan ettiklerine göre, bu hadisten anlaşılan zahiri mana, kadının mescide gitmesini engelleme*mektedir. İlim erbabı, bu hadis-i şerifle birlikte, birçok hadis-i şerifi de dikkate alarak kadının mescide gidebilmesinin şartlarını tesbit etmişler ve bu şartlara riayet eden kadının mescide gidebileceği görüşünü müdafaa etmişlerdir. Bahsimize mevzu teşkil eden şartlar şunlardır:

  • Mescide giderken koku sürünmüş olmayacak,
  • Bilezik ve halhal gibi ses çıkaran zinetlerini takınmış olmayacak,
  • Mescid'te erkeklerle karışık halde bulunmayacak,
  • Genç kadın sınıfından olmayacak,
  • Yollarda fitne ve fesadın bulunmadığından emin ola*cak.
   


Sayfayı Paylaş