Camgöz Köpekbalığı

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve GamZe tarafından 30 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Camgöz köpekbaliği galeorhinus galeus

  Türkiye kıyılarında görülebilecek bir köpekbalıgı cinsidir.

  Carolus Linnaeus, 1758 yılında bu türü Squalus galeus olarak tanımladıysa da bu isim aynı sene içerisinde yine kendisi tarafından Galeorhinus galeus olarak değiştirildi. Galeorhinus cinsinin adı Eski Yunanca'daki köpekbalığı anlamina gelen "galeos" ve burun anlamındaki "rhinoz" sözcüklerinin birleşiminden oluşmuştur. Av köpekbalıkları olarak da adlandırılan 33 tür içeren Triakidae ailesinin bir üyesidir.

  [​IMG]

  Camgöz köpekbalıklarının bu türü genelde deniz tabanındaki çakıllar ve kumluk alanların üzerinde ya da dibe yakın alanlarda yaşarlar. Genelde yalnız dolaşan hayvanlardır. 50 m ve üstü derinliklerde yaşarlar.

  Bu köpekbalıkları çoğunlukla sardalya, ringa, somon, hamsi, ateş balığı, barlam balığı, akrep balığı, morina, uskumru, orkinos, lapina, kaya balığı, pisi balığı, dil balığı ile beslenir. Omurgasız canlılar içinde ise denizkestanesi, kalamar, yengeç ve deniz salyangozu ana besinlerini oluşturur.

  Bu köpekbalığı türü 68° kuzey ve 55° güney enlemleri arasındaki subtropikal ve ılıman sularda yaşamaktadır. Doğu Atlas Okyanusu'nda İzlanda çevresindeki sular, Batı ve Güney Afrika; Büyük Okyanus'un doğusunda Peru, Şili, Kanada, Kaliforniya'nın güneyi ve Meksika Körfezi; Güneybatı Pasifik'te Avustralya'nın kuzeyi hariç tüm kıyı şeritleri ve Yeni Zelanda bu türün doğal yaşam alanları arasındadır.

  [​IMG]

  Bu köpekbalıkları genelde göçmen türlerdir. Yaz boyunca kutup bölgelerine, kış aylarında ise ekvatoral bölgelere göçerler. Güçlü kasları ve vücutlarını yüzerken hareket ettirme şekilleri onları çok iyi birer yüzücü yapar. Bir günde 55 km'den fazla yol katedebilirler. 1974-1980 yılları arasında yapılan araştırmalar erkeklerin dişilere oranla daha derin ve açık sularda yaşadığını, dişilerin ise erkeklere kıyasla daha sığ ve kıyıya yakın bölümleri tercih ettiği ortaya çıkmıştır.

  Kaynak: Vikipedi
   


Sayfayı Paylaş