Çam Fıstığında Hangi Vitaminler Var

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 10 Eylül 2014 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Çam Fıstığında Hangi Vitaminler Bulunur

  Çamfıstığı, çam kozalaklarının içinden çıkarılır.Günde 2 çorba kaşığı kadar yaklaşık 25 gram'dan fazla yenilmemelidir. Oldukça besleyicidir. Kalori değeri yüksek bir besin olan çam fıstığı, bol miktarda protein ve mineral içerir.

  Doymamış yağ asitlerinden linoleik asit ve oleik asit yeralır. C vitamini, B1 vitamini ve B2 vitamini en çok yeralan vitaminlerdir. Omega–3, omega–6, B vitamini, E vitamini, karoten, demir, çinko, potasyum manganez, fosfor içerir. Çam fıstığının 100 gramı 580 kaloridir.

  Çam fıstığı, vücuda enerji verir ve vücudu şişmanlatır. Akciğer hastalıklarına, verem ve bronşite karşı faydalıdır. Kan tükürmeye ve öksürüğe iyi gelir. Ruhi sıkıntıyı giderir. Cinsel isteği arttırır. Mesane ve Böbrek iltihaplarına iyi gelir. Kalp hastalıklarında faydalıdır. Çam fıstığındaki linoleik asit, vücutta meydana gelmesi olası birçok zehire karşı panzehir niteliği taşır. Tüberküloz ve aneminin gelişmesini önlemeye yardımcıdır. Siroz, onikiparmak bağırsağı, mide, damar tıkanıklığı gibi sorunlarda yararlıdır. Pankreas hastalıkları ile romatizma sorunları içinde yararlı olduğu belirtiliyor.

  Balla macun yapılıp yenirse vücuda kuvvet verir ve cinsel gücü arttırır. Dövülüp çorbası hazırlanarak içilirse doğumu kolaylaştırır. Yer Fıstığı ile birlikte yenirse mideyi kuvvetlendirir
   


Sayfayı Paylaş