Çam Fıstığı Üretimi, Çam Fıstığı Nasıl Üretilir

Konusu 'BağBahçe' forumundadır ve Seçkin tarafından 18 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Seçkin Well-Known Member


  Çam Fıstığı Üretimi, Çam Fıstığı Nasıl Üretilir
  Çam fıstığı, fıstık çamı ağacı kozalaklarından elde edilir. Üretici gelirleri içinde oldukça önemli bir paya sahip olup, gıda sanayiinde kullanılır. Fıstık çamı coğrafi yayılışına Portekiz'den başlar Suriye'ye değin yayılır. Fransa, İspanya ve İtalya'da küçük meşcereler kurar. Batı Anadolu'da Bergama, Aydın, Muğla yakınlarında geniş, Marmara, Manavgat, Kahramanmaraş, Trabzon ve Çoruh vadisinde lokal yayılış gösterir (ANŞİN ve ÖZKAN, 1997). Üç yılda olgunluğa erişen kozalaklar, üçüncü yılın Ocak-Mayıs ayları arasında toplanır.

  Çam fıstığı isteğe göre kabuklu veya kabuğundan çıkartılmış iç olarak üretilir. Bir ağaçtan yaklaşık 120 Kg. kozalak, bundan da 6-8 kg. iç fıstık elde edilir (OGM, 1987). Nitekim Kozak ve Mazon yörelerinde fıstıkçamı ormanlarında bir ağaçtaki kozalak miktarı 22 ve 56 adet, hektardaki ortalama verim ise 68.3 kg ve 118.5 kg iç fıstık olarak belirlenmiştir (BİLGİN ve AY, 1997).

  TSE standartlarına göre çam fıstığı, kökenine göre; Kozak tipi, Aydın tipi ve Maraş tipi olarak üç tipe ayrılmaktadır. Çam fıstığı özelliklerine göre ise tek sınıftır (TSE, 2003). Fıstıkçamı kozalağı olgunlaştıktan sonra toplanması gerekirken, bazı yörelerde erken toplanmaktadır. Dolayısıyla kozalaklar tam olgunlaşmadan toplandığından besin değeri düşmektedir. Ayrıca haşlamadan dolayı, lezzet, aroma ve beyazlığını kaybetmekte, kalitesini yitirmektedir.
  İthalatçı ülkeler, çam fıstığının özellikle beyaz, iri, kırıksız, iyi elenmiş, yıkanmış olmasını ve alfotoksin gibi zararlılara karşı sağlık belgesi istemektedirler. Çam fıstığının ana ihraç limanı İzmir olup, Gaziantep ve İstanbul'dan da ihracat yapılmaktadır.

  Çam Fıstığı Tohumu Yetiştirme
  - Tohumu 2 gün 21 dercelik suda bekletin.

  - Torf toprağı kullanın ya da toprağın yumuşak olmasına dikkat edin.

  _ Çok hafif çatlatma işlemi yapabilirsiniz fakat ıslatmak yeterli olacaktır.

  - Küçük plastik su bardaklarına dikey şekilde toprağın 1 cm altına bir bardağa bir tohum olarak dikin.

  - Cam sil fısfısları ile toprağın nemli kalacağı şekilde çok hafif sulayın. Asla normal sulama yapmayın.

  -Çam fıstığı ağacı ve fifesi soğuk sever unutmayın.

  - 15 gün içerisinde tohumlarınız çimlenecektir.

  ÖNEMLİ NOTLAR:
  - Çimlenen tohumlar 5-7 cm arasında boylandığında bardaktan daha büyük saksıya alın. (saksıya alırken bardağın kenarını keserek önceden hazırlamış olduğunuz çukura bardaktaki toprağı ile birlikte aktarın. Ve yeni aktaracağınız saksıda dahil olmak üzere doğaya aktarımına kadar torf toprağı kullanmaya özen gösterin.)

  - Doğaya aktarım işlemi en iyi Ocak-Mart aylarında gerçekleşir. (Doğaya aktarım zamanına bitkinizin genel durumu çerçevesinde en iyi siz karar verebilirsiniz. Acele etmeyin doğru zaman geldiğinde zaten bunu anlayabiliyor olacaksınız.)

  - Saksı da erişkin bir fide olana kadar aşırı güneş ve gölgeden koruyun.
   


Sayfayı Paylaş