Çalışmanın Önemini Anlatan Atasözleri ve Anlamları

Konusu 'Türkçe-Edebiyat' forumundadır ve RüzGaR tarafından 3 Mart 2011 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Çalışmanın Önemini Anlatan Atasözleri

  İşleyen demir ışıldar (pas tutmaz):
  Durağan durumdan hareketli duruma geçmek ve çalışmak, insandaki hantallığı, isteksizliği ve uyuşukluğu söküp atar; onu canlı, yetenekli ve verimli kılar. Ruhen ve bedenen güçlendirdiği gibi, maddî yönden de kazançlı yapar.

  Aç ayı oynamaz: Kendisinden iş beklenilen kimseden emeğinin karşılığı esirgenmemelidir; insan ya da hayvan olsun, çalışan mutlaka doyurulmalıdır.

  Açık ağız aç kalmaz: Çalışan, didinen, ne istediğini bilen, bıkmadan usanmadan bunu dile getiren kişi geçim yolunu bulur; muhtaç duruma düşmez, aç kalmaz.

  Açın gözü ekmek teknesindedir: İnsanın tek amacı, öncelikle kendisi için gerekli, yaşaması için zorunlu olan, yokluğunu çektiği şeyi elde etmektir.

  Akan su yosun tutmaz: Bilinen bir şey ki, devamlı akan su kendini ve yatağını temiz tutar; hareketsiz ve birikinti hâlinde olan su da aksine mikrop ve pisliği bünyesinde taşır. turkeyarena.net Denebilir ki hareketlilik, canlılık ve çalışkanlık insanı canlı ve üretken yapar; iyimser kılar, kötülükten uzak tutar, düşkünlüğünü önler; böylece de o insan hem kendine, hem de başkalarına yararlı olur.

  Yatan aslandan, gezen tilki yeğdir: Çok güçlü olup ta çalışmayan, soylu olup ta bir şeyler üretmeyen, tembel tembel oturup ta onun bunun sırtından geçinen kimselerden, boş oturmayan ve geçimini sağlamak için uğraşan kimseler daha iyidir.

  Yazın gölge hoş, kışın çuval boş: Yazın çalışma, kazanma günleridir. Bu zamanlarda çalışmayıp keyiflerine bakanlar, kışın zor şartlarda yiyecek bulamazlar sıkıntıya düşerler ve ona buna avuç açarlar.

  Yazın başı pişenin, kışın aşı pişer: Yazın o sıcağında durmayan, güneşe aldırmadan çalışıp kazanan, yiyeceğini hazırlayan kişi kışın rahat eder, hiç sıkıntı çekmez.
   

  Moderatör tarafından son düzenleme: 1 Mayıs 2015

 2. açelya Guest

  Gerçekten çok güzel bir site tebrik ederim sizi çok işime yaradı.
   
 3. Teşekkür ederim Türkçe dersime katkıda bulundunuz.
   
  Moderatör tarafından son düzenleme: 9 Ocak 2016
 4. ömer Guest

  Bende sandım vodafon arena
   
  Moderatör tarafından son düzenleme: 7 Mayıs 2015
 5. yok12349876 Guest

  Benimde çok işime yaradı teşekkürler ellerinize sağlık. Goodbye
   
  Moderatör tarafından son düzenleme: 14 Mayıs 2015
 6. yılmaz Guest

  Çok güzel süper.
   
  Moderatör tarafından son düzenleme: 9 Ocak 2016
 7. Adsiz Guest

  Çok güzel olmuş bu arada "Ağlamayana meme vermezler" diye bir atasözü de var emek ile alakalı.
   
  Moderatör tarafından son düzenleme: 3 Kasım 2016

Sayfayı Paylaş