Çalışmakla İlgili Atasözleri ve Anlamları

Konusu 'Türkçe-Edebiyat' forumundadır ve RüzGaR tarafından 18 Eylül 2010 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Çalışmakla İlgili Atasözleri ve Açıklamaları

  İşleyen demir ışıldar (pas tutmaz): Durağan durumdan hareketli duruma geçmek ve çalışmak, insandaki hantallığı, isteksizliği ve uyuşukluğu söküp atar; onu canlı, yetenekli ve verimli kılar. Ruhen ve bedenen güçlendirdiği gibi, maddî yönden de kazançlı yapar.

  Aç ayı oynamaz: Kendisinden iş beklenilen kimseden emeğinin karşılığı esirgenmemelidir; insan ya da hayvan olsun, çalışan mutlaka doyurulmalıdır.

  Açık ağız aç kalmaz: Çalışan, didinen, ne istediğini bilen, bıkmadan usanmadan bunu dile getiren kişi geçim yolunu bulur; muhtaç duruma düşmez, aç kalmaz.

  Açın gözü ekmek teknesindedir: İnsanın tek amacı, öncelikle kendisi için gerekli, yaşaması için zorunlu olan, yokluğunu çektiği şeyi elde etmektir.

  Akan su yosun tutmaz: Bilinen bir şey ki, devamlı akan su kendini ve yatağını temiz tutar; hareketsiz ve birikinti hâlinde olan su da aksine mikrop ve pisliği bünyesinde taşır. turkeyarena Denebilir ki hareketlilik, canlılık ve çalışkanlık insanı canlı ve üretken yapar; iyimser kılar, kötülükten uzak tutar, düşkünlüğünü önler; böylece de o insan hem kendine, hem de başkalarına yararlı olur.

  Yatan aslandan, gezen tilki yeğdir: Çok güçlü olupta çalışmayan, soylu olupta birşeyler üretmeyen, tembel tembel oturupta onun bunun sırtından geçinen kimselerden, boş oturmayan ve geçimini sağlamak için uğraşan kimseler daha iyidir.

  Yazın gölge hoş, kışın çuval boş: Yazın çalışma, kazanma günleridir. Bu zamanlarda çalışmayıp keyiflerine bakanlar, kışın zor şartlarda yiyecek bulamazlar sıkıntıya düşerler ve ona buna avuç açarlar.

  Yazın başı pişenin, kışın aşı pişer: Yazın o sıcağında durmayan, güneşe aldırmadan çalışıp kazanan, yiyeceğini hazırlayan kişi kışın rahat eder, hiç sıkıntı çekmez.
   


 2. Misafir Guest

  çok güzel site yapmışsınız derslerimde çok yardımcı oluyor teşekkürler
   
 3. BaRıŞ Well-Known Member

  Rüzgarın eğitime katkısı sonsuz tpx
   
 4. sexiy girl Guest

  çok yardımcı oldun bu arada benim adım çağla mucuk :D
   
 5. Misafir Guest

  teşekkür çok yararlı bir site
   

Sayfayı Paylaş