Çalışan annenin hukuki hakları

Konusu 'Hukuk Rehberi' forumundadır ve EmRe tarafından 20 Ocak 2012 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Çalışan Annelerin Yasal Hakları Nelerdir
  Çalışan Annelerin Bilmedikleri Hakları!
  Çalışan Hamile Hakları

  Çalışan Annelerin Yasal Hakları
  Para artık aslanın ağzında değil karnında. Çocuğa bakmak için en güzel, en iyi ortam evdir; anne çocuğun yanı başında olsa fevkalade olur… Ama şartlar zor ve anne çalışmak zorunda.

  İş Kanunu kapsamında kadın işçi çalıştıran işyerlerinde 4857 sayılı İş kanunun 88.maddesine göre; “Gebe veya Emziren Kadınların Çalıştırılma Şartlarıyla Emzirme Odaları ve Çocuk Bakım Yurtlarına Dair Yönetmelik” mevcuttur. Bu yönetmeliğin amacı, işyerlerindeki gebe, yeni doğum yapmış veya emziren işçilerin işteki güvenlik ve sağlığının sağlanması ve geliştirilmesini destekleyecek önlemler uygulamak ve bu işçilerin hangi dönemlerde ne gibi işlerde çalıştırılmalarının yasak olduğunu, çalıştırılabileceği işlerde hangi şart ve usullere uyulacağını, emzirme odalarının veya çocuk bakım yurtlarının nasıl kurulacağını ve hangi şartları taşıyacağını belirlemektir.

  İŞYERİNİN ALACAĞI ÖNLEMLER
  İşyeri tarafından, gebe, yeni doğum yapmış ve emziren işçilerin güvenlik ve sağlığı için tehlikeli sayılan kimyasal, fiziksel ve biyolojik etkenlerin ve sanayi süreçlerinin işçiler üzerinde etkileri değerlendirilerek; işçilerin yaptıkları işle bağlantılı hareketleri, duruşları, zihinsel ve bedensel yorgunlukları kapsayan önlemler alınması gerekir.

  Bu işçilerin, çalışma saatlerinin gece süresine ve gebe işçilerin, çalışmalarının günün erken saatlerine rastlamaması için gereken önlemler alınır.

  Çalışma mahalli ve çalışma düzeni, bu işçilerin duruş problemlerini ve kaza riskini azaltacak şekilde yeniden düzenlenir, mümkün olduğu durumlarda oturarak çalışmaları sağlanır. Gebelerin durumuna göre yorgunluğun ve diğer duruş problemlerin azaltılması veya ortadan kaldırılması için dinlenme araları ihtiyaca göre daha sık ve uzun olarak düzenlenir. Yüksekte çalışmalarda gebe işçinin yüksek ve düşme tehlikesi olan yerlerde olmaması için gerekli düzenlemeler yapılır.

  Çalışma hızının, çalışma saatlerinin ve işteki yoğunluğun işçinin önerileri dikkate alınarak mümkün olduğunca uygun hale getirilmesi için gerekli şartlar sağlanır.

  Bu işçilerin yalnız çalıştırılmaması esastır. Yalnız çalıştırma mecburiyetinde işçinin diğer çalışanlarla kolayca iletişim sağlayabilmeleri için gerekli önlemler alınır.

  Bu işçilerin çalışma koşulları, çalışma saatleri, müşterilerle ve üçüncü kişilerle ilişkiler, iş yükü, işini kaybetme korkusu gibi stres faktörlerinden koruyucu önlemler alınır.

  Bu işçilerin sigarasız ve dumansız bir ortamda gerekli aralıklarla oturarak veya rahatça uzanacak şekilde fiziksel ve zihinsel olarak dinlenmesini sağlayacak şartlar temin edilir. Bu işçilerin sık tuvalete gitme ihtiyacı göz önüne alınarak uzun süreli çalışmalar ve ekip çalışmaları bu gereksinime uygun olarak düzenlenir, ayrıca enfeksiyon ve diğer hastalıklara karşı gerekli hijyen şartları sağlanır. Bu işçilerin, kişisel ihtiyaçları göz önüne alınarak, beslenme molasının, temiz içme suyu temininin ve diğer ihtiyaçlarının kendileriyle de istişare edilerek karşılanması sağlanır.

  Alıntı: Av. Şule Taşkan
   


Sayfayı Paylaş