Cadillac ve Corvette krize takıldı

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 29 Ekim 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Cadillac ve Corvette krize takıldı, GM Türkiye’ye getirmekten vazgeçti
  GM, 2009’da Türk tüketicisiyle buluşturmaya hazırlandığı Amerikan ikonu olan markaları Cadillac, Corvette, Hummer ve Camaro’yu kriz yüzünden getirmekten vazgeçti. Opel, Chevrolet ve Saab’ı bünyesinde bulunduran GM Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik, küresel kriz ve artan döviz nedeniyle bu planlarından şimdilik vazgeçtiklerini belirtti. Keklik, "Krizin Türkiye’ye etkilerini görmemiz gerekiyor. 2009’u gördükten sonra, bu markaları ne zaman Türkiye’de satışa sunacağımıza karar vereceğiz" dedi..

  [​IMG]

  2009 yılında Türkiye’ye Amerikan çıkarması yapmaya hazırlanan General Motors (GM), global kriz ve yükselen döviz fiyatları nedeniyle bu kararından şimdilik vazgeçti. 2009 başında önce Amerikan spor otomobili ikonu Corvette’yi Türk pazarına sunacağını açıklayan GM, ardından sırasıyla önce lüks markası Cadillac’ı, sonra Hummer’ı ve son olarak bir başka yıldız modeli Camaro’yu Türk tüketicisiyle buluşturucaktı. Bu yılın başında ’Türk tüketicisi otomotiv dünyasının en önemli yıldızlarına hazır olsun" diyen GM Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik, son dönemde yaşanan küresel kriz ve ve artan döviz fiyatlarına bağlı olarak bu projeyi rafa kaldırdıklarını açıkladı.

  350 Cadillac 50 Corvette satışı

  Opel Insignia’nın Avusturya’nın Salzburg kentinde düzenlenen uluslararası tanıtımında sorularımızı yanıtlayan Keklik, bünyelerinde yer alan Opel, Chevrolet ve Saab’dan sonra 2009 yılında sırasıyla Corvette, Cadillac, Hummer ve Camaro markalarını Türk tüketicisiyle buluşturacaklarını hatırlattı. Keklik şunları söyledi: "2009’da Türkiye’de 350 Cadillac, 50 Corvette satmayı planlamıştık. Ama yaşanan küresel kriz ve döviz fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle bu planımızı şimdilik erteledik. Global krizin Türkiye’ye etkilerini görmemiz gerekiyor. 2009 yılını gördükten sonra, bu markaları ne zaman Türkiye’de satışa sunacağımıza karar vereceğiz. Şimdilik bu projeyi askıya aldık. Tüm enerjimizi Opel ve Chevrolet markalarına vereceğiz."

  Yeni marka 5 milyon dolar

  Yeni bir markayı Türkiye’ye getirmenin bir maliyeti olduğuna değinen Keklik, şöyle konuştu: "Tanıtım, eğitim, yedekparça stoğu gibi maliyetler var. Maliyet 5 milyon doları bulabiliyor. Bu maliyetlerin bir kısmını bayiler de üstleniyor. Yeni bir showroom açıyor. Ya da mevcut showroom’da yeni bir yer açıyor. Müşteri temsilcisi olarak birisini işe alıyor. Yedek parça stok etmesi gerekiyor. Bu dönemde bayilerimizi de bu konuda zorlamak istemedik."

  Son 3 ay satışlar düşer

  2009 yılı hedefleriyle ilgili olarak da konuşan Keklik, gelecek yıl pazarın gidişatını kurlar, taşıt kredisi faizleri ve tüketicilerin gelecek beklentilerinin etkileyeceğini kaydetti. Yılın son üç ayında toplam pazarda 170-180 bin adetlik satış öngördüklerini belirten Keklik, "Ancak, son gelişmeler tahminlerimizi olumsuz etkiliyor. Şu andaki tabloya göre son üç ayda 40 bin adet daha az satış olacağını görüyoruz. 2008 sonunda pazar 2007’e göre yüzde 10 düşer. 2009 yılı ise 2008’in yüzde 10 altında olacak gibi görünüyor. Ancak, bu tahminlerin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği alınacak tedbirlere bağlı" dedi.

  Türkçe navigasyon ’yuvarlak kavşak’ diye uyarıyor

  Opel Insignia’da sınıfında ilk defa Türkiye haritası entegre edilmiş navigasyon sistemi yer alacak. 7 inç geniş renkli ekran, Türkiye haritası, USB bağlantısı ve tüm işlemlerin tek bir yerden yapılabileceği "Turn Push" kumanda ile birlikte sunulacak. Salzburg’da test ettiğimiz Türkçe konuşan navigasyon sisteminde, döner kavşak yerine ’yuvarlak kavşak’ ve ’derhal çıkın’ ifadeleri kullanıcaları güldürse de başarıyla çalışıyor.

  Fiyatı gelmeden 4 ay önce sabitlendi

  2009 yılı şubat ayı ortalarında Türkiye’de satışa sunulacak Insignia, sedan ve hatchback olmak üzere iki farklı kasa, Edition, Sport ve Cosmo olmak üzere üç farklı donanımla Türk tüketicileriyle buluşacak. GM Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik, Insignia’nın fiyatının Türkiye’de 49 bin YTL’den başlayacağını belirterek, sipariş veren ve kaporasını yatıran müşterileri için bu fiyatı kurlardaki dalgalanmaya rağmen şubat ayına kadar sabitleyeceklerini belirtti. 2009 yılında 5 bine yakın Insignia satışı hedeflediklerine belirten Keklik, 1.6 litrelik motor seçeneğinde otomatik şanzımanın olmsı halinde rakamın iki kat artabileceğini söyledi.

  Insignia tabelalar kurşunlanmamışsa Türklere trafik kurallarını öğretecek

  Türkiye’de ilk olarak Autoshow fuarında tanıtılan Opel’in yeni amiral gemisi Insignia’yı Avusturya’nın Salzburg kentinde test ettik. Vectra’nın yerini alacak Insignia, gerek dış gerek iç tasarımındaki radikal değişiklerle Opel’in en kaliteli otomobili olduğunu net olarak ortaya koyuyor. Yepyeni teknolojik özelliklere sahip Insignia’nın en dikkat çeken özelliği ise Türklere bile trafik kurallarına uymayı öğretecek olması. Insignia, tasarımın dışında Opel’in çok sayıdaki öncü teknolojik yeniliklerinin sergilendiği bir model olma özelliğine sahip. ’Opel Eye’ adı verilen ön kamera sistemi bu yeni teknolojiler arasında dikkat çekiyor. Trafik ve yol güvenliğine önem veren Insignia, aracın ön camına monte edilmiş yüksek çözünürlüklü ve geniş açılı ön kamera sistemi sayesinde, sürücüye trafik işaretleri konusunda uyarıyor. Saniyede 30 resim çekebilen ön kamera sistemi, trafik işaret levhalarını tanıyor ve ön paneldeki göstergeye aktarıyor. Bu sistem, yoldaki işareti göremeyen sürücüye yardımcı olarak, trafik kurallarına uymasını sağlıyor. GM Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik, sürücü tarafından istenildiğinde devre dışı bırakılabilen bu sistem sayesinde Insignia’nın trafik kurallarına uyulmayan Türkiye’de önemli bir görev üstlenebileceğini kaydetti. Keklik, "Bu sistem trafik işaretlerini tanıyor. Ancak Türkiye’de kurşunlarla delik deşik edilmiş, nişan tahtasına döndürülmüş ve boyanmış trafik işaret levhalarını tanıyıp tanımayacağını bilmiyoruz" dedi.

  7 farklı motor seçeneği

  Hepsi Euro 5 emisyon standartlarını karşılayan dört benzinli ve üç yeni direkt enjeksiyonlu turbo dizel motor bulunuyor. Benzinli motorlar 115 beygirden 260 beygir ve bir V6’ya kadar çeşitlilik gösteriyor. Insignia için özel olarak geliştirilen turbo dizel motorlar 2.0 litrelik bir hacme sahip. 110-160 beygir gücündeki bu motorların torku ise 260 Nm ile 350 Nm arasında değişiyor.

  Saab’ı elden çıkarmayız

  GM Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik, bünyelerindeki Opel ve Chevrolet’in istenilen başarıyı gösterdiğini ancak Saab’ın ürün gamı nedeniyle her yıl zarar ettiğini söyledi. Keklik şunları söyledi: "Bugün Saab yılda 1 milyon YTL’ye yakın zarar ediyor. Nedeni çok açık. Tek bir modeli var. O da 9-3. 9-5 eskidi. Bu durumda bizim yeni bayiler bulup, "Bu markaya yatırım yapın" dememiz doğru olmaz. Ama 2 yıl içinde yeni modeller geliyor. 9-5, SUV aracımız ve en küçük modelimiz yolda. Ürün gamımız arttığında Saab’ın da zamanı gelecek. Bu yüzden biz şimdi zarar ediyoruz diye bu markayı elimizden çıkartmayız.."

  [​IMG]
  [​IMG]
  27.10.2008, Pazartesi
   


Sayfayı Paylaş