C Vitamini Faydaları, Yararları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 10 Mart 2011 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  C Vitamini Faydaları
  Kolajen Yapıcı
  Kolajen yapıcı özelliği C vitamini faydaları arasında yer alan önemli bir işlevdir.

  C vitamini hücreleri dokuları oluşturmak için bağlayarak bedeni bir arada tutan birincil madde olan kolajen oluşumunda çok önemli roller oynar. Vücudumuzun her kısmında, kemiklerimiz, cilt, tendonlar, kartilaj, kan damarları ve dişler dâhil mevcuttur.

  C vitamininin eksikliğinden doğabilecek olan iskorbüt olarak adlandırılan hastalık kan damarlarının zayıflama ve sızma yapmasına, kemikler ve bağlayıcı dokuları zayıflamasına ve cildin sarkmasına sebep olan bütün vücudumuzda kolajen dokusunun bozulması ile meydana gelir.

  Güçlü bir Antioksidan
  C vitamini yararları arasında güçlü bir antioksidan olması sebebiyle serbest radikallere karşı koruyucu özelliğinin bulunması da vardır .

  Bu vitamin hücrelere zarar veren ve bağışıklık sistemini zayıflatan ve yaşlanma ve hastalığın başlıca nedeni olan serbest radikallerden bedenlerimizi koruyan önemli bir antioksidandır.

  Askorbik asit DNA’nın ve başka moleküllerin DNA’ya ve diğer moleküllere oksidatif zararlarını asgariye indirmek için E vitamini ile ve enzim glütasyon peroksidaz ile beraber çalışır.

  Aynı zamanda kalp krizlerini önlemeye yardımcı olması C vitamininin faydaları arasındadır. Zira LDL olarak adlandırılan kötü kolesterol sadece serbest radikallerden zarar gördüğünde tehlikeli olur.turkeyarena.net Bağışıklık sistemini destekler. Antikor oluşumunu hızlandırıcı etkisi vardır. Dişeti sağlığı ve yaraların iyileşmesi için yararlıdır.

  C Vitamininin Diğer Yararları
  · Anemi tedavisine yardımcı olur, zira demir emilimine yardımcı olur.

  · Katarakt oluşumunu önlemeye veya geciktirmeye yardımcı olur zira araştırmalar düşük C vitamini düzeylerinin artan katarakt riskiyle ilişkili olduğunu göstermektedir.

  · Birçok kanser çeşidine karşı korunmaya yardımcı olur.

  · Toksik mineral kurşunun birikimini engeller.

  · Sıradan soğuk algınlığının önlenmesinde ve tedavisinde kullanılabilir.
   


Sayfayı Paylaş