Buzulların Oluşturduğu Aşındırma ve Biriktirme Şekilleri

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 31 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Buzulların Oluşturduğu Aşınım ve Biriktirme Şekilleri

  Buzulların yukarı bölümüne beslenme bölgesi, en alttaki dil kısmına ise erime bölgesi denir. Yukarı bölümünden beslenen buzullar dil bölgesinde eriyerek küçülür. Buzul ilerlemesi, beslenmeye bağlı olarak buzulun boyunun uzamasıdır. Buzulun gerilemesi ise, dil kısmındaki erimeler sonucu boyunun kısalmasıdır.

  Aşınım Şekilleri:
  1.Buzul Vadisi: Buzulların eğim, yatağın genişliği ve büyüklüğüne bağlı olarak aşağı doğru kayan buzulların açmış olduğu vadilerdir. Bu vadilere bağlı olarak bulunan yani parazit görünümlü olan buzullara da Asılı vadi denir.

  2.Hörgüç kaya: Ana kayanın buzullardan sert olmasından dolayı aşındıramamasından dolayı oluşan ve cilalanan tepeciklere denir.

  3.Sirk Gölleri: Buzulun erimesiyle oluşan çanağın su ile dolmasıyla oluşan yapılardır. Cilo, Bingöl, Kaçkar ve İskandinavya’da bunlara rastlamak mümkündür.

  Birikim Şekilleri:
  1.Moren: Aşındırılan malzemenin düzlük alanlara biriktirilmesiyle yüksekliği, kalınlığı 50-60 m yi bulan kaya parçacıkları taş ve toprak kırıntılarından oluşan yığınaklardır.

  2.Drumlin: Buzul erimesiyle oluşan dereciklerin taşmasıyla başka tarafta birikmesiyle oluşan yığınaklardır. Kayaçlar işlenmeden dolayı çakıla benzerler.

  3.Sander Düzlükleri: Drumlinlerin geniş alana yayılmasıyla oluşan düzlüklerdir.
   


Sayfayı Paylaş