Buzulların Erimesinin Nedenleri ve Sonuçları

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 31 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Buzulların Erimesinin Nedenleri ve Sonuçları Nelerdir

  Buz eridiğinde - örneğin buzulun hareketleri sonucu daha sıcak kesimlere gelmesi ile buzul malzeme kaybeder; buzdağları oluşumu ile; bir buzul kıyıya geldiğinde, buz parçaları kırılarak denize düşerler.

  Süblimasyon: soğuk kesimlerde buz, doğrudan katı halden gaz haline geçebilir; rüzgar aşındırması: kuvvetli rüzgarlar, buzu eriterek ve süblimasyonla aşındırabilir.

  Birikme ile yüzeyden erimenin farkı buzul bilançosunu verir. Bu fark uzunca bir süre için sıfırsa buzul harekette olsa bile hacmi değişmez. Böyle bir buzulda, üst kesimlerde karla birikme, alt kesimlerde ise yüzeyden erime ile buz kaybı olur. Antarktika buzullarının bir kesiminde yapılan bir araştırma, 1936-1992 arasında özellikle 1966'dan sonra buzul kütlesinin önemli miktarda azaldığını göstermektedir. Bu, küresel ısınmanın olduğunu gösteren bir delil sayılabilir.

  Temelden kayma, temel ile buzul arasındakı kısmın sıcaklığına bağlıdır. Buzulların alt kesimlerinde temele uyguladıkları basınç, buz kütlesinin yüksekliği nedeni ile çok büyüktür. Basınç arttıkça erimenin de artması ile, buzulun alt kesimlerinde buz eriyebilir ve bir yağ gibi kaydırıcı etkisi olan bir su tabakası oluşabilir.turkeyarena Bu suyun oluşumu, donma noktasının altında sıcaklıklarda dahi olabilir buz pateninde, patenin altındaki ince çelik sırtın buzda yaptığı büyük basınçla buzu eritmesi ve kayma olması gibi.
   


Sayfayı Paylaş