Buzdolabından daha fazla verim almak için neler yapılabilir?

Konusu 'Pratik Bilgiler' forumundadır ve Nysa tarafından 27 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. Nysa Well-Known Member


  Buzdolabından daha fazla verim almak için neler yapılabilir?
  Buzdolabımızdan daha fazla verim almak için neler yapmalıyız?
  Bayanların çoğu bilir fakat hatırlatmakta yarar var.
  Buzdolabı kullanımında yer ve enerjiden daha fazla verim almak için yapılması gereken düzenlemelere bir göz atalım;


  [​IMG]


  Üst Raf
  Buzdolabın en üst rafında peynir, pişmiş yemek, et ve balık yerleştirilmelidir. Buzluğun altında bulunduğu için diğer katlar göre daha soğuktur ve besinlerin tazeliğini korur. Artan yemekleri ağzını kapatarak üst rafta 3 boyunca saklayabilirsiniz. Elbette ki en doğrusu yemeği bekletmeden, tekrar ısıtmadan yemektir.

  Orta Raflar
  Süt, yoğurt, krema gibi süt ürünleri buzdolabının orta raflarına yerleştirilmelidir. Açılmış paketler en fazla 4 gün bozulmadan saklanabilir.

  Sebzelik
  Çilek, böğürtlen gibi meyveler kıvırcık, maydanoz, dereotu gibi yeşil yapraklı sebzeler sebzelik gözünde saklanmalıdır. Hassas meyve ve sebzeler olduklarından sebzelik bölmesinde bozulmadan 3 gün saklanabilmektedir.
  Muz, mango, portakal, mandalina gibi meyveleri buzdolabında saklamak zorunda değilsiniz. Açık raflı meyveliklerde ya da nemden uzak dolap içlerinde muhafaza edebilirsiniz.
  Salatalık ve biber gibi sulu sebzeler çok kısa sürede bozulacağı için buzdolabında en fazla 2 gün bekletilmelidir. En doğrusu yiyeceğiniz kadar alıp taze tüketmektir.

  Dolap Kapağı
  Tereyağı, margarin, yumurta, reçel, içecekleri saklamak için dolap kapısındaki rafları kullanabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta ise dolap kapağı açılıp kapandığında raftaki malzemelerin iyice sabitlenmiş olması gerektiğidir.
  Buzdolabının verimliliğini artırmak için içi buz dolu bir kaseyi raflardan birine yerleştirebilirsiniz.Buzdolabına çok sıcak yemek koymak daha fazla enerji tüketimine ve performans düşüklüğüne yol açar.
   


Sayfayı Paylaş