Büyüyünce Ne Olacaksın Mesleklerle İlgili Çocuk Hikayesi

Konusu 'Masal ve Hikayeler' forumundadır ve CAN tarafından 27 Haziran 2016 başlatılmıştır.

 1. CAN Well-Known Member


  Büyüyünce Ne Olacaksın

  Çiğdem öğretmen küçükken kendisine sık sık sorulan bir soruyu şimdi öğrencilerine sorar ve hepsinden tek tek cevap alır. Banu, söz alınca ortaya çıktı Başladı dans etmeye… Herkes önce şaşırdı Sonra da alkışlamaya başladılar Banu, dansı bitince arkadaşlarını ve öğretmenini selamladı “Sanırım ne olmak istediğimi anladınız,” dedi Anladınız mı peki?

  Tolga : “ Ben kuşları çok seviyorum Onlar gibi uçmak istiyorum Kanatlarım yok ama, havada yolcu taşıyan bir taşıt var Onunla dünyanın her yerine uçmak, her yeri görme istiyorum!” Tolga sizce hangi mesleği seviyor?

  Gizem dedi ki: Annem bana yemek nasıl yapılır, onu öğretti Birçok yemek nasıl yapılır, biliyorum Büyüyünce ben de yemek yapacağım Yemeklerim o kadar lezzetli olacak ki yiyenler, daha yok mu diyecekler” Gizem, sizce hangi mesleği anlatmaya çalıştı. Söz alan Süha, pencerenin önüne geçti Güya dışarıya bakıyor, önündeki kağıda bir şeyler çiziyordu Sonra çizdiği şeyleri boyar gibi hareketler yaptı Sonra arkadaşlarına döndü “ Ben “ dedi “Doğayı seviyorum, Onu anlatmak istiyorum Renk renk, cıvıl cıvıl!”Sizce Süha, Büyüyünce hangi mesleği yapmak istiyorum?

  “Vınnn, vınnn! diyerek ayağa kalktı, bilin bakalım? Emre kalktıGüya araba kullanıyordu Direksiyonu sağa sola çeviriyor, bir yandan da “ Da – di- da – di!” diye bağırıyordu Emre sizce hangi mesleği anlatıyor olabilir?

  Burak, ayağı kalkınca hangi mesleği yapacak diye merak etti O arkadaşlarının yanına gitti Ağzını açtırdı, içine baktı Gözlerini inceledi Sırtını dinledi Sonra kağıda bir şeyler yazar gibi yaptı Ne dedi biliyor musunuz? “Geçmiş olsun” Sizce Burak, Büyüyünce ne olmak istiyordu?

  Herkes “ne oluyor” der gibi Tuğçe’ye bakıyordu Tuğçe oralı bile olmadı Arkadaşlarının boyunu, kollarını ölçer gibi yaptı Sonra; bir şeyler çizdi Makasla kesti İğneyle dikti Diktiği şeyi arkadaşına giydirdi “Harika oldu!” dedi Tuğçe’nin gönlünde yatan meslek sizce hangisidir?

  Sınıfın en uzun boylusu Gürsu’ydu O da söz aldı Olduğu yerde birtakım hareketler yapmaya başladı Bir şeyi yere vurarak zıplattı Bir başkasına attı Gürsu, kendine gelen şeyi tuttu Yukarıya doğru etti Seyirciler, “Sayı!” diye ayağa kalktılar Gürsu’yu alkışladılar Söyleyin bakalım Gürsu Büyüyünce ne olmak istiyor?

  Sınıfın en sessiz kızı Arzu, söz alınca çok heyecanlandı Elleri birbirine dolaşsa da ne demek istediğini herkes anlamıştı Arzu, arkadaşının saçlarını tarar gibi yaptı Makaksa keser, düzeltir gibi yaptı Şekil verdi Arkadaşı da, “Teşekkür ederim Bu saç bana çok yakıştı” Dedi Arzu Büyüyünce ne olmak istiyor, söyler misiniz?

  Büyünce herkes bir meslek sahibi olacak, öyle değil mi? Timur mesleksiz kalacak değil ya! O da yapmak istediği mesleği anlattı Bir şeyler yoğurdu, kesti, dizdi Pişirdi, tadına baktı, baktırdı Onun için “ Pastacı, aşçı, fırıncı, dondurmacı…” diyenler oldu Timur sizce hangi mesleği sevdiğini anlattı?

  Herkes bir şeyler anlatır da Burcu durur mu? Parmaklarını kullanarak yazı yazar gibi yaptı Sonra Parmağıyla sayfaları çeviri gibi yaptı, yazdıklarını okudu…”Bakalım başkalarını ne diyecek? Dedi Herkesin önüne, o şeyden birer tane bıraktı Söyleyin bakalım, Burcu Büyüyünce ne olacak?

  Herkes söz almış, Büyüyünce ne olmak istediğini anlatmıştı Yok yok, söz almayan bir kişi kalmıştı Bu Suay’dı Öğretmen onu kaldırdı Suay:” Ben büyümek istemiyorum Hep çocuk kalmak istiyorum Büyüyünce oyun oynayamam ki! Dedi Bu yanıt, herkesin hoşuna gitti Suay, büyük bir alkışı hak etti.
   


Sayfayı Paylaş