Büyük Sır Ortaya Çıktı

Konusu 'Teknoloji Haberleri' forumundadır ve Balako tarafından 9 Kasım 2011 başlatılmıştır.

 1. Balako Well-Known Member


  iPhone ile birlikte iyice hayatımıza giren bu fotoğrafın büyük sırrı sonunda ortaya çıktı.

  [​IMG]

  Dünyayı simgeleyen bu mavi küreyi yıllardır görürüz. Kimi zaman kitaplarda, kimi zaman da internetten görmeye alıştığımız bu fotoğrafı iPhone'nun varsayılan duvar kağıdı olarak gören ve bu fotoğrafı ortaya çıkaran isim olan Robert Simmon, çok ilginç bir detayı kamuoyuyla paylaştı.

  Simmon, konuyla ilgili şu sözleri kaydetti: "Hayatımda karşılaştığım en büyük sürprizlerden biri iPhone'da benim yarattığım bir fotoğrafı görmekti. Apple, NASA'nın mavi küresini duvar kağıdı olarak seçmişti ve benim bu konu hakkında o ana kadar hiçbir fikrim yoktu."

  Simmon'ın yarattığı dünyanın bu fotoğrafı aslında birçok işlemden geçtikten sonra bu hale gelmiş. 43.200 x 21.600 piksel çözünürlüğündeki orjinal fotoğraf, 10 bin adet 300 megabyte'lık uydu görüntülerinden oluşuyor. Reto Stöckli ile birlikte ortaya çıkan fotoğraf için Terra uydusu, 100 gün boyunca çeşitli dönemlerde dünyadan fotoğraflar çekti.

  Fotoğrafın gerçekçi görünmesi için üzerinde çeşitli çalışmalar yaptıklarını ifade eden Simmon, elde ettikleri görüntüleri klasik bir Mac tabanlı 3D yazılımına yükledi.

  Kara, okyanus, bulutlar ve atmosferin görüntüsünün harmanlanmasıyla beraber bu görüntüler Photoshop'a aktarıldı ve ortaya işte bu fotoğraf çıktı.
   


Sayfayı Paylaş