Burun Polipleri Tedavisi

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 10 Haziran 2011 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Burun Polipleri Tedavisi
  Burun Damlaları: Steroid içeren burun damlaları burundaki enflamasyonu azaltır. Bu etki birkaç gün içinde başlar. Birkaç hafta sonra polipler yavaş yavaş küçüldükçe iyileşme hissedilebilir. En fazla etkiyi elde etmek için doktor tarafından önerildiği gibi her gün düzenli ve sürekli kullanmalıdır.

  Burun damlalarını kullanırken, dizler üzerine çökmeli veya ayakta iken öne ve aşağı doğru tam eğilerek kullanmalıdır. Damla kullanıldıktan sonra baş aşağıda olarak 3-4 dakika durmalıdır. Bu şekilde damlalar burunun üst kısımlarına ve poliplere daha rahat ulaşabilir. Bu şekilde uygulama zor olur ise; sırt üstü yatarken yatağın kenarından baş sarkıtılarak damlatılabilir.

  Steroid tabletler: Bazen hastanın genel sağlık durumu uygun olursa burundaki enflamasyonun durdurulması için bir tedavi kürü steroid uygulaması yapılabilir. Birçok vakada bu uygulama burun poliplerinin küçültülmesinde çok faydalıdır.

  Ameliyat: Eğer polipler çok büyük ve yaygın ise, damlalardan ve steroid tabletlerden fayda görülmemiş ise operasyon önerilir. Poliplerin büyüklüğüne ve yaygınlığına göre lokal veya genel anestezi altında uygulanabilir. Polipleri olan hastalar, poliplerin tekrarlaması nedeni ile hayatlarında birden fazla ameliyat olmaları gerekebilir. Poliplerin kendisi çok ciddi olmasa da poliplerin alınması hastada büyük rahatlamaya neden olur.
   


Sayfayı Paylaş