Burun Estetiği Sonrası Bakım, Öneriler, Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 31 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Burun Estetiği Sonrası Bakım
  1- Eve dönüş sonrası istirahatinize, başınız en az iki yastık yüksekliğinde ve düz olarak yatarak devam etmelisiniz(oratalama bir hafta). Odanız hafif nemli ve loş olmalıdır.

  2- Burun ateli ve flasteri olduğu dönemlerde yüzünüze su değmemelidir. Alkolsüz ıslak mendille yüz temizliğinizi yaparak, nemlendiricinizi dudaklarınız dahil tüm yüze günde ortalama üç kez kullanınız. Saçınızı ve vücudunuzu ayrı ayrı ılık su ile yıkayabilirsiniz.

  3- Burun üzerindeki flasterler alındıktan sonra, yaklaşık iki hafta ılık su ile duş alınız ve yüzünüzü bebek şampuanı ile yıkayarak nemlendiricinizi ve güneş koruyucunuzu kullanınız.

  4- Burun damlanızı ve burun içi kreminizi size önerildiği şekilde ve sürede düzenli olarak kullanınız.

  5- Burun içinde göreceğiniz ip veya kabukları çekmeyiniz, kontrollerinizde doktorunuz tarafından onlar temizlenecektir.

  6- Yüzünüzdeki ödem kaş arası-burun sırtı-burun ucu-üst dudak ve en son burun içinde olmak üzere kişiden kişiye değişmekle birlikte ortalama üç ayda gerileyecektir. (Başınızı öne eğerek yaptığınız işlemler, ağır sporlar,aşırı sıcak-soğuk, fazla bilgisayar kullanımı, aşırı TV izlemek, güneşte kalmak, adet dönemi öncesinde olmak, tuz tüketiminin fazlalığı yüz ve burun ödeminizi arttırabilir).

  7- Burun içindeki ödeminiz devam ettiği için, burundan nefes almaya çalışmak yada nefes yolunu kontrol etmek için burundan derin nefesler almaya çalışmak sakıncalıdır. Nefes yolunuz ortalama üç ayın sonunda rahatlamış olacaktır.

  8- Ateliniz olduğu sürede güneş yada numaralı gözlük kullanabilirsiniz. Atel alındıktan sonra iyileşmeniz devam ettiği için, ortalama bir ay gözlük takmayınız. Güneşten yüzünüzü örtecek şapka ile korunmalısınız.

  9- Ateliniz alındıktan sonra iyileşmeniz devam etmekte olup travmalara karşı korunmalısınız. Toplu taşıma araçlarında veya çocuklardan gelecek darbelere dikkat ediniz. Sizi yoracak ağır sporlar, darbe alabileceğiniz futbol gibi oyunlar, dalış yapmak üç ay süresince yasaktır. İyileştirmeyi geciktirdiği için bu sürede; solaryuma ve saunaya girmeyiniz, plajda güneşlenmeyiniz.

  11- Protein ve sebzeden zengin beslenmek, hafif egzersizler ve yürüyüş yapmak, sigara kullanmamak, güneşten korunmak, ılık suyla yapılan günlük duştan sonra nemlendirici kullanmak, ruhunuzu rahatlatıp mutlu olmaya çalışmak iyileşme sürecinizi kısaltacaktır.

  12- Ameliyat sonrası ilk kontrolünüz 6.günde olup ateliniz alınacak ve özel bantlar burun üzerine yapıştırılacaktır. İkinci kontrolünüz 12. günde olacak ve bantlarınız alınıp burun içi endoskopiniz tekraralanacaktır. İlk ay içinde haftada bir doktorumuz sizi görecek, 2.ve 3.aylarda kontrol süreniz onbeş günde bir, 6. ve 12. aylarda bir problem olmassa rutin kontrolleriniz yapılacaktır.
   


Sayfayı Paylaş