Burun Ameliyatı Sonrası Yaşananlar

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 23 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Burun Ameliyatı Sonrası Yaşananlar

  Ameliyat Sonrası Nasıl Olacak ?
  Ameliyat sonrasında buruna gerekli olduğu durumlarda bir atel ve burun içine tampon denen pansuman malzemesi uygulanır. Bunlar erken dönemde burunu dış etkenler korur. Burun içine konan tamponlar ise hem burunun erken dönemde desteklenmesini sağlar hem de septumda kan toplanmasını engeller. Hastaneden taburcu olurken yapılacaklar ve kullanılacak ilaçlar detaylı bir şekilde anlatılmaktadır.

  Hastanede Ne Kadar Yatmam Gerekir?
  Burun ameliyatları genellikle genel anestezi ile yapılabilmekle birlikte bazı
  sınırlı tamirler lokal anestezi ile de yapılabilmektedir. Eğer lokal anestezi
  tercih edilmişse hasta ameliyat sonrası kendini iyi hissettiği ve genel durumu stabil olduğu tespit edildikten sonra yaklaşık bir saat için çıkabilir. Eğer genel anestezi uygulanmışsa hasta bir gece hastanede gözlem altında tutulmaktadır. Eğer ameliyat günün erken saatlerinde yapılmışsa aynı gün içinde de taburcu edilebilmektedir.

  Burun Tamponlarını Koymak Şart mı ve Bunları Çıkarırken Ağrı Oluşur mu?
  Burun ameliyatında eğer septum ile ilgili müdahale yapılmışsa burun tamponu uygulanmaktadır. Bunun uygulanması hastanın ameliyat sonrası septumda kan toplanması gibi sorunları yaşamaması için gereklidir. Tamponlar aynı gün içinde veya ertesi günü çıkarılır. Burun ameliyatlarımda “ekstramüköz” denen yöntemi tercih ettiğim için burun içindeki mukozada kesi olmamaktadır. Bunun için de tamponların yapışacağı bir yer olmadığından tamponları çekerken herhangi bir ağrı veya sızı oluşmamaktadır.turkeyarena.com

  Burun Tamponlarını Çıkardıktan Sonra Burun Temizliği Nasıl Sağlanacak?
  Burun tamponları plastik cerrahınız tarafından çıkarıldıktan sonra size burun
  temizliği göstererek tarif edilecektir. Bunun için kulak temizleme çöpleri ve
  yumuşak antibiyotikli kremler kullanılacaktır.

  Ameliyat Sonrası Burun Alçısı Ne Kadar Kalacak ve Tekrar Alçı Uygulanacak mı?
  Ameliyat sonrasında burnun desteği sağlanması ve dış etkenlere karşı korunmasını sağlamak için alçı uygulanacaktır. Bu alçı bir hafta sonra çıkarılacaktır. Eğer gerekli görülürse bir hafta daha bant uygulanabilecektir.

  Ameliyat Sonrası Şişlikler Ne Kadar Sürecek?
  Ameliyat sonrası şişliklerinizin ve morluklarınızın en az miktarda olması için
  uygun teknikler uygulanmaktadır. Tüm bunlara rağmen bölgede bir ameliyat
  uygulanmış olduğundan kaçınılmaz bir ödem oluşacaktır. Bu ödem kişiden kişiye değişmekle birlikte ilk hafta içinde önemli bir kısmı kaybolmaktadır. Doku iyileşme süreci en az altı ay devam ettiği için tüm detayların oluşması ve ödemin tamamen ortadan kalkması bu sürecin tamamlanması ile oluşmaktadır.
   


Sayfayı Paylaş