Bursa Çekirge Kaplıcaları

Konusu 'Turkey' forumundadır ve GamZe tarafından 17 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Bursa Çekirge Kaplıcaları
  Çekirge kaplıcası, Bursa kent merkezinde Çekirge mahallesinde yer almaktadır. Kaplıca alanında, Yeni Kaplıca, Kükürtlü Kaplıca, Kaynarca ve Kara Mustafa Paşa olmak üzere 4 adet termal alt bölge yer almaktadır.

  Ulaşım
  Olanakları Bursa’ya kara, deniz ve hava ulaşım araçlarını kullanarak erişmek olasıdır. Bursa kent merkezinde yer alan kaplıcalar karayolu ile İstanbul’a 243 km, Ankara ise 380 km uzaklıktadır. Kaplıcalar Bursa – Yenişehir Havaalanına 60 km uzaklıktadır.

  İklim Özellikleri
  Kaplıca alanındaki iklim özellikleri, Akdeniz iklimine yakın olmakla birlikte karasal iklim kuşağında yer almasından dolayı karasal özellikler göstermektedir.

  Kaplıcanın Tedavi Özellikleri:
  Kaplıca suyunun Sağlık Bakanlığınca tespit edilmiş tedavi özellikleri aşağıda verilmiştir. Hekim kontrolünde banyo uygulamaları şeklinde inflamatuvar romatizmal hastalıkların (romotoid artrit, ankilozan spondilit başta olmak üzere) kronik dönemlerinde; kronik bel ağrısı, osteoartrit gibi noninflamatuvar eklem hastalıklarının; miyozit, tendinit travma, fibromiyalji, sendromu gibi yumuşak doku hastalıklarının tedavisinde tamamlayıcı tedavi unsuru olarak, ortopedik operasyonlar beyin ve sinir cerrahisi gibi uzun süreli hareketsiz kalma durumlarında mobilizasyon çalışmalarında, kronik dönemdeki seçilmiş nörolojik rahatsızlıklarda, cerebral palsy gibi hastalıkların tedavisinde rehabilitasyon amacıyla, stres bozukluğu, nörovejetatif distoniler örneklerdeki gibi genel stres bozukluklarında ve spor yaralanmalarında tamamlayıcı tedavi unsuru olarak; içme kürleri şeklinde florür içermesi nedeni ile ostreopozda yardımcı tedavi unsuru olarak kullanılabilir niteliktedir. Termal suyun sıcaklığı 57,6 84,2 ºC dir.

  Çekirge Kaplıcalarında Hizmet Veren Oteller:
  Bursa Çelik Palas Otel
  Yeni Kaplıca Kaynarca Otel
  Bursa Kervansaray Termal Otel
  [​IMG]
   


Sayfayı Paylaş