Burhan Özfatura Kimdir Kısaca

Konusu 'Hakkında Bilgi' forumundadır ve Seçkin tarafından 26 Eylül 2016 başlatılmıştır.

 1. Seçkin Well-Known Member


  Burhan Özfatura (d. 1943, Mustafakemalpaşa, Bursa, Türkiye), Siyasetçi ve köşe yazarıdır.

  Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni (Mekteb-i Mülkiye) 1964 yılında bitirdi. Maliye Bakanlığı hesap uzmanlığı, İzmir Hesap Uzmanları Grup Başkanlığı, İzmir Defterdarlığı, öğretim görevliliği, Başbakanlık Müşavirliği, Yeminli Mali Müşavirlik yaptı. 1966 yılında İzmir Grubu’na tayin edildi.1968-1970 yıllarında Mardin, Cizre, Nusaybin’de Seyyar Jandarma olarak askerliğini yaptı.Askerlik dönüşü İzmir Hesap Uzmanları Grup Başkanlığı görevine getirildi.1973-1974 yıllarında Belçika’da KDV konusunda ihtisas yaptı ve İzmir Defterdarlığı’na tayin edildi. 2 yıl bu görevde kaldı.

  Siyasi baskılar sebebiyle defterdarlıktan ayrılan Özfatura, Dokuz Eylül Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’ne geçti. Ücret Sistemleri konusunda master, İşgücü Planlaması konusunda doktora yaptı. 9 yıl öğretim görevlisi olarak da çalıştı. Turgut Özal’ın öncülüğünde uygulamaya başlanan 24 Ocak Kararları’nda vergi uzmanı olarak görev aldı. 1989 yılından itibaren bir yıl süreyle Başbakanlık Müşaviri olarak görev yaptı ve emekli oldu. Yeminli Mali Müşavir olarak danışmanlık da yaptı.

  Burhan Özfatura, ANAP’ın kuruluşundan sonra 1984’te yapılan ilk yerel seçimde ANAP adayı olarak İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı kazandı. Daha sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı'nı 1999 seçimiyle devrettikten sonra, yıllar önceki mesleği yeminli mali müşavirliğe döndü. Özfatura belediye başkanlığı öncesinde de İzmir'in başarılı defterdarları arasındaydı. Evli ve üç çocuk babasıdır. Yeni Asır, Dünya, Ege Haber ve Türkiye gazetelerinde köşe yazarlığı yapmaktadır,.
   


Sayfayı Paylaş