Burhan Kuzu Kimdir Kısaca

Konusu 'Hakkında Bilgi' forumundadır ve Seçkin tarafından 26 Eylül 2016 başlatılmıştır.

 1. Seçkin Well-Known Member


  Burhan Kuzu (d. 1 Ocak 1955, Develi, Kayseri, Türkiye), Türk hukukçu ve siyasetçi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. 25. Dönem Ak Parti milletvekilidir.

  Burhan Kuzu, 1 Ocak 1955'te Kayseri Develi'de doğdu. Babasının adı Ali Rıza, annesinin adı Zahide'dir. Anayasa Hukukçusu ve Öğretim Üyesi; İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Yüksek lisans ve doktorasını aynı fakültede tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Üyesi olarak ders verdi. 1989'da doçent, 1998'de profesör oldu. Paris Sorbonne Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde araştırmalar yaptı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanlığı yaptı.

  Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyesidir. XXII., XXIII.ve XXIV. Dönem İstanbul Milletvekilliği ile TBMM Anayasa Komisyonu Başkanlığı yapmıştır. Sorbonne Üniversitesinde anayasa hukuku dalında çalışmalar yapmış, 1998 yılında profesör olmuştur. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanlığı, Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde öğretim üyeliği yapmıştır. Halen Zirve Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde Misafir Öğretim üyesi olarak ders vermektedir. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

  Polis okullarında uzun süre derslere girdi. Çeşitli sivil toplum örgütlerinde yönetici olarak çalıştı. Hukuk, çevre bilimi ve bilinci hakkında eserleri, yazıları, araştırma ve makaleleri yayınlandı. Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyesi oldu. 22. Dönem İstanbul Milletvekili. 22. Dönem'de Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa Komisyonu Başkanlığı görevinde bulundu. 23. Dönem'de aynı Komisyon'un Başkanlığına yeniden seçildi. İyi düzeyde Fransızca bilen Kuzu, evli ve 2 çocuk babasıdır.
   


Sayfayı Paylaş