Burçların Bilimsel Açıklaması

Konusu 'Astroloji ve Burçlar' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 2 Nisan 2015 başlatılmıştır.

 1. EjjeNNa Administrator


  Burçların bilimsel bir açıklaması var mı?

  İnsanlık, her çağda çevresindeki olayları açıklama gereksinimi duymuştur. Şu anda, depremlerin fay kırıklarından, gel-gitin ayın konumundan, gökteki ışık hareketlenmelerinin atmosfere giren göktaşlarından olduğunu bilmemiz, olayları açıklama gereksiniminin bilimin ilerlemesini sağlaması sonucundadır. 4000 yıl önce bunları bilmeyen insanlar, olayları başka gözlemlerle ilişkilendirmişler; yıldızların, gezegenlerin konumu ile olaylar arası neden sonuç ilişkileri kurmaya çalışmışlar. Tüm mitler gibi gökcisimleri ile ilgili de birçok mit ortaya çıkmıştır.

  Astroloji de aynı gereksinimin bir sonucu olarak, insanlar ile gökcisimleri arasında bağlar kurmaya çalışmış. Fakat, temel bilimlerin gelişmesiyle dünyanın merkezde olmadığı, evrene özel olarak yerleştirilmediğimiz, bizim gibi başka dünyaların da olabileceğinin anlaşılması astrolojiye darbe üstüne darbe vurmuştur. Gökcisimlerinin bizim için yaratılıp gökyüzüne konduğu görüşü yok olunca astrologlar da bilime sarılmak, ve astrolojiyi bilimsel göstermeye çalışmak zorunda kalmışlardır. Bunun için artık sevgili ünlü(!) astrologlarımız "Bu dönemde koç erkeği Mars'ın etkisinde kalacak, aman dikkat" türünden bilimsel açıklamalarla bilimlerini çalışmaya devam etmişlerdir.

  Burçlar, gökyüzünde bulunan takımyıldızlarıdır. Diğerlerine göre onları özel kılan ise dünyanın güneş etrafında döndüğü düzlemde görülmeleridir. Yani doğduğunuz gün dünyanın bulunduğu yerden güneşe bir çizgi çizip devam ettirirsek ulaştığımız takımyıldız bizim burcumuz olur. Eğer sevgili astrologlar bunu kabul ediyorlarsa bize gazetelerde her gün gösterdikleri burç aralıkları yanlıştır! Evet, onların burç takvimi tam 12'ye bölünmüştür, güneş her burçtan yaklaşık eşit sürede geçer. Oysa bize söylemedikleri "yılancı" adında başka bir burç takımyıldızı daha vardır, ve her burcun zaman aralığı eşit değildir. Dünyanın dönüş hızı sabit olmadığı için burçlardan geçiş süreleri de farklıdır.
   


Sayfayı Paylaş