Burçak Bitkisinin Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 25 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Burçak ve Faydaları

  Diğer İsimleri : Lathyrus, Common vecth

  Burçak: Baklagillerden; taneleri hayvan yemi olarak kullanılan bir bitkidir. Taneleri mercimeğe benzer. Müdürmük olarak da bilinir. A ve C vitaminleri açısında zengindir.

  Burçağın Faydaları: Ciğeri besler. Ciğer, dalak tıkanıklığına çok faydalıdır. Süt yapar. İdrar söktürücüdür. Kalbi güçlendirir ve kalp hastalıklarına karşı korur. Taneleri isilik ve mayasıla iyi gelir. Unundan yapılan helva zayıf vücutlara kuvvet verir. Cinsel gücü arttırır. Lapası sırt ağrılarını iyi eder. Lapası vücutta beliren lekelerin üzerine konursa çok faydalıdır. Vücudu güzelleştirir. Yine lapası kırılan kemiklerin üzerine bağlandığında iyileştirir. Lapası; ezik, çürük tedavisinde; taneleri ise, isilik ve mayasılda kullanılır.

  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Burçak Bitkisi Nasıl Kullanılır? Burçak Tohumu kurutulup toz haline getirildekten sonra çeşitli ilaç yapımında, burçak bitkisi de hayvan yemi olarak kullanılır. Ayrıca, lapası ve unu elde edilip tedavi için kullanılabilir. Burçak unu sirke ile karıştırılıp içilirse idrarı söktürür. Lapa haline getirilip kırıkların üzerine sarılırsa iyileşmesini kolaylaştırır. Ezik ve çürükler için de faydalıdır. Tohumlarının fazla miktarda ya da uzun süre kullanılması çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir.
   

Sayfayı Paylaş