Burada Yürüt Özelliği, Windows 7

Konusu 'Yazılım' forumundadır ve EmRe tarafından 4 Şubat 2011 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  [​IMG]
  Burada Yürüt Özelliği
  Windows 7 işletim sisteminde yeni bir özellik olan Burada Yürüt, müzik ve videoyu evinizdeki ağa bağlı diğer bilgisayarlarda, televizyonlarda veya müzik setlerinde yürütmenizi kolaylaştırır. Yalnızca keyfini çıkarmak istediğiniz parçaları sağ tıklatın veya Windows Media Player 12 çalma listenize ekleyin ve Burada Yürüt Özelliği'ni seçin; artık DJ sizsiniz.
  Burada Yürüt Özelliği, Windows 7 çalıştıran diğer bilgisayarlarla ve "Windows 7 ile uyumlu" logosunu taşıyan aygıtlarla birlikte çalışır.

  Medya akışı yapmak için Burada Yürüt özelliğini kullanma
  Burada Yürüt özelliğini kullanarak, bilgisayarınızda depolanan video, müzik veya resim dosyalarının akışını ev ağınızdaki ayrı bir yürütme aygıtına yapabilirsiniz. Bu aygıt ağınıza bağlı başka bir bilgisayar, TV veya müzik seti olabilir. Burada Yürüt özelliğini Windows Media Player'da veya bilgisayarınızda medya dosyalarını depoladığınız herhangi bir yerde kullanabilirsiniz.

  [​IMG]

  Burada Yürüt özelliğini kullanmak kolay olsa da (neyin akışını yapacağınızı tek bir iletişimde yönetirsiniz); diğer aygıtlarda medya yürütebilmeniz için zaten kurulu bir ağınız olmalıdır, doğru donanıma sahip olmalısınız ve medya akışını açmış olmalısınız.

  Ağ ve medya aygıtlarınızı ayarlama
  Burada Yürüt özelliğini kullanabilmeniz için, aşağıdaki donanım ve yazılım gereklidir:
  - Kablolu veya kablosuz özel bir ağ.
  - Ağınızdaki Windows 7 çalıştıran başka bir bilgisayar veya dijital medya alıcısı olarak bilinen aygıt (bazen ağa bağlı dijital medya yürütücüsü olarak bilinir). Dijital medya alıcıları bilgisayarınızı kullanarak denetleyebildiğiniz kablolu veya kablosuz ağınıza bağlı donanım aygıtlarıdır.

  Notlar
  - Başka bir bilgisayara medya akışı yapabilmek için o bilgisayarda uzaktan denetime izin vermelisiniz.
  - Dijital medya alıcısına müzik akışı gönderdiğinizde aygıtın kendisindeki denetimleri veya aygıtla birlikte verilen uzaktan kumandayı kullanarak izlemeye geçemezsiniz.

  Akışı açma
  Medya akışı yapmak üzere Burada Yürüt özelliğini kullanabilmek için, bilgisayarınızın ağınızda uygun yürütme aygıtlarını algılaması gerekir. Bu, henüz yapmadıysanız medya akışını açmanız gerektiği anlamına gelir. Windows Media Player'da ev ağınızda medya akışını açmak için, aşağıdaki adımları izleyin:

  1. Başlat düğmesini [​IMG], Tüm Programlar'ı, ardından da Windows Media Player'ı tıklatın.
  Player zaten açıksa ve siz Şimdi Yürütülüyor modundaysanız, Player'ın sağ üst köşesindeki Kitaplığa Geç düğmesini [​IMG] tıklatın.
  2. Akış'ı, ardından da Ev medyası akışını aç'ı tıklatın.
  Akış zaten açıksa Ev medyası akışını aç seçeneği Akış menüsünde kullanılamaz.
  3. Medya akışı seçenekleri'nde Medya akışını aç'ı tıklatın. [​IMG] Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.
  4. Tamam'ı tıklatın.

  Windows Media Player'da Burada Yürüt özelliğini kullanma
  Windows Media Player medyanızı yönetmeyi, yürütmek istediğiniz öğeleri bulmayı ve Burada Yürüt özelliğini açmayı kolaylaştırır. Yürütmek istediğiniz öğeleri seçmek için, aşağıdaki adımları izleyin:

  1. Başlat düğmesini [​IMG], Tüm Programlar'ı, ardından da Windows Media Player'ı tıklatın. Player zaten açıksa ve siz Şimdi Yürütülüyor modundaysanız, Player'ın sağ üst köşesindeki Kitaplığa Geç düğmesini [​IMG] tıklatın.
  2. Liste bölmesi kapalıysa veya Yaz veya Eşitle sekmeleri gösteriliyorsa Yürüt sekmesini tıklatın.
  3. Player Kitaplığı'nda yürütmek istediğiniz öğeleri bulun ve bu öğeleri ayrıntılar bölmesinden liste bölmesine sürükleyin.
  4. Liste bölmesinin üstündeki Burada yürüt düğmesini [​IMG], ağınızda medyayı alacak aygıtı tıklatın.
  5. Burada Yürüt iletişim kutusunda; medya akışını yürütmek, duraklatmak veya durdurmak ve listedeki önceki veya sonraki öğeye geçmek için yürütme denetimlerini kullanın.

  Windows'da başka bir yerde Burada Yürüt özelliğini kullanma
  Windows Media Player'ın dışında, dosyaları sağ tıklatarak Burada Yürüt özelliğiyle medya akışı yapabilirsiniz. Medya dosyalarını seçmek ve başka bir aygıta akışını yapmak için, aşağıdaki adımları izleyin:

  1. Başka bir yürütme aygıtına akışını yapmak istediğiniz dosyaları tıklatın.
  2. Seçilen dosyaları sağ tıklatın, Burada Yürüt'ün üzerine gidin ve ardından ağda bulunan, medyayı alacak olan aygıtı tıklatın.
  3. Burada Yürüt iletişim kutusunda; medya akışını yürütmek, duraklatmak veya durdurmak ve listedeki önceki veya sonraki öğeye geçmek için yürütme denetimlerini kullanın.

  Burada Yürüt iletişim kutusunda öğeleri yönetme
  Burada Yürüt iletişim kutusundaki listeye öğe ekleyebilir veya kaldırabilir ve öğelerin yürütülme sırasını değiştirebilirsiniz.

  - Bir öğe eklemek için, onu Burada Yürüt iletişim kutusuna sürükleyin.
  - Bir öğeyi kaldırmak için, öğeyi sağ tıklatın ve ardından Listeden kaldır'ı tıklatın.
  - Bir öğenin listede yerini değiştirmek için, öğeyi listede yukarı veya aşağı doğru sürükleyin.
  - Listedeki tüm öğeleri temizlemek için, Listeyi Sil'i tıklatın.
   


Sayfayı Paylaş