Bulgaristan'ın Önemli Şehirleri

Konusu 'Ülkeler' forumundadır ve RüzGaR tarafından 11 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Bulgaristan'ın Önemli Şehirleri Nelerdir

  Bulgaristan'ın Önemli Şehirleri hakkında bilgi

  SOFYA
  1,8 milyon nüfusa sahip Sofyada öğrencilerin yoğun olarak kaldığı bir şehirdir. Özellikle de Studenski Grad ( Öğrenci Şehri ) adındaki kentte çok sayıda öğrenci vardır ve üniversiteler de genellikle bu bölgededir. Ayrıca öğrenci yurtları da bu bölgedeki üniversitelerin civarında yapılmıştır

  Sofya, İskar nehri boyunca ve nehrin sol kollarına paralel şekilde kurulmuş. Bulgaristanın sosyalizm döneminde kurulan fabrikalar ve şehir etrafındaki, apartman blokları kente ağır ve ciddi bir görünüm vermiş. 19. yüzyıl ürünü Rus neoklasik mimarisinin örnekleriyle dolu balkonlu, işlemeli, zarif yapılar; yemyeşil ağaçlarla süslü geniş caddeler; parklar, antikacılar, sahaşar ve zengin cafe kültürü, Sofyaya garklı bir hava katıyor.

  Cana yakın insanları, 24 saat boyunca akan renkli gece hayatı, şehrin merkezini boydan boya kesen ışıltılı Vitoşa caddesi ve meydanı, lüks otelleri, etrafındaki huzur dolu gölleri ve tavernaları ile keyif almanın kaçınılmaz olduğu bir şehir Sofya. Şehrin her köşesinde çiçek satan yerlileri, sokak müzisyenleri, yeşilin her tonuyla kaplı sokakları ve parkları ile Sofyada hayat hem ucuz, hem keyifli, hem de güvenli.

  Sofyanın zengin kültürel geçmişi her yerde karşımıza çıkıyor. Örneğin metroda bile Roma dönemine ait sur kalıntılarını görmek mümkün, hem de antik bir Roma yolu üzerinden geçerek. Ya da bir otelin arka bahçesinde, aniden bir kilise çıkıyor karşınıza; yüzyılları aşarak bugünlere gelen freskleriyle Aya Yorgi Kilisesi gibi. Bulgar Ortaçağının mimari stili ile göz dolduran bu nadide eseri, 4.yy tarihli, etrafında Roma kalıntıları var ve UNESCO Dünya Mirası listesinde.

  Kültür hayatı çok hareketli olan Sofyanın Ulusal Kültür Sarayı, 2005 yılında Avrupa'nın en iyi kültür kompleksi seçilmiş. Sekiz bin kişi kapasiteli, modern bir yapı. Burada, oldukça düşük tutulan bilet fiyatlarıyla seçkin tiyatro, opera, bale eserleri ve konserler izlemek mümkün. Sofya Uluslararası Kitap Fuarı da her sene burada düzenleniyor.


  PLOVDİV
  Plovdiv Bulgaristanın ikinci büyük şehri ve aynı zamanda bir öğrenci şehridir. 4000 yıl önceden yaşamın devam ettiği bir tarihi vardır. Mükemmel modern ve eski çağların mimarisinin birleştiği şehirde en ilgi çeken yerlerden biri Eski Plovdiv adında şehrin en tepesinde bulunan Nebet Tepedir. Yedi tepe üzerine kurulmuş Plovdiv şehri tam bir doğa ve insanlık harikasıdır. En yüksek tepesinde Ruslardan kalma Askeri Anıt bulunmaktadır ve bu anıtı şehrin her noktasında görmek mümkündür. Şehrin alt kısmında Romalılara ait antik bir tiyatro ve birçok şehir kalıntıları görmek mümkündür. Tam ortasından geçen Meriç nehri de şehre ayrı bir hava vermektedir.

  Plovdiv, kendisini Filibe olarak adlandıran Türkler için aslında çok tanıdık bir şehirdir. Osmanlı zamanında inşa edilen çok sayıdaki camii, han, hamam, medrese, kervansaray gibi yapılardan bazıları bugünlere kadar gelebilmiştir.

  Plovdiv 53 km2 ile Yukarı Trakya ovasında Meriç nehrinin iki tarafında yerleşmiş bulunmaktadır. Deniz seviyesinden 160 metre yükseklikte olup karasal ve yumuşak iklim hüküm sürmektedir. Şehrin nüfusu 712 bin olup, insan yoğunluğu bakımından kilometre kare başına 122 kişi düşmektedir.


  VARNA
  Varna, Kuzeydoğu Bulgaristan'ın en büyük, nüfus bakımından da ülkenin 3. büyük şehridir. Tüm il nüfusunun yüzde 79'u şehir merkezlerinde, geriye kalan kısmı da köylerde yaşamaktadır. Kuzeydoğu Bulgaristan'ın merkezi olup 3 bin 825 metrekare yüz ölçüme sahip olan Varna, tüm ülke yüzölçümünün yüzde 3,44'ünü oluşturmaktadır. Varna, bulunduğu konumu itibarı ile çok önemli stratejik öneme sahiptir. Avrupa'yı Asya'ya bağlayan önemli demiryolu, havayolu ve denizyolu kavşak noktasında bulunmaktadır.

  Denizden bakıldığında Varna, mavi göklerden su yüzüne çıkmış ve sahilin en ucuna kadar süzülen görünümüyle kimi yerde 50m genişlikte uzun plajların denizden ayırdığı birçok terasın üzerine kurulmuştur. Varna�nın ılıman iklimi denize olan bu yakınlıktan güçlü bir şekilde etkilenir; kış yumuşak geçerken bahar serin, yazları orta sıcaklıkta, güz güneşli ve sakindir.

  Bulgaristan'ın en büyük limanına sahip olma imkânını iyi kullanan Varna, çevresinde çok büyük sanayi bölgelerinin oluşmasına zemin hazırlamıştır. Bu sanayi tesislerinin başında gemi yapımı (tersane), makine yapımı, kimya endüstrisi, gıda endüstrisi gelmektedir. Bölge sanayi tesislerinin çokluğu ve uygun nakliyat imkânları ile yabancı yatırımcıların da cazibesini çekmektedir. Yabancı yatırımların başında turizm, teknoloji, gıda sanayi, komünikasyon, inşaat, tarım ve ağaç işleme sektörleri gelmektedir.

  İstanbuldan direkt olarak otobüslerle Varnaya ulaşım sağlanabilmektedir. İzmir bölgesinden Varnaya seyahat edecekler için Haskovo ve Kırcaaliye otobüs seferleri mevcuttur. Haskovo ve Kırcaaliden Varnaya ulaşım mevcuttur .Haskovo Varna arası ulaşım ücreti 25 Leva ( 1 Leva = 1 TL) dir. Varna şehri İstanbula 450 km mesafede bulunmaktadır.
   


Sayfayı Paylaş