Bulgaristan yöresel kıyafetler

Konusu 'Ülkeler' forumundadır ve RüzGaR tarafından 29 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Bulgaristan Yöresel kıyafetleri resimleri
  Geleneksel Bulgar Giysileri elbiseleri, Bulgaristan Milli Kıyafetleri yöresel elbiseleri

  [​IMG]

  Kadın kostümleri farklı kesim ve dış giysi giyim tarzı (erkek kostümleri ile en önemli dış giysi şekli ve rengi) ile ayırt edilebilir. Bu ayırıcı özelliği bölgeler arasında değişir ve belli tarihsel koşullar tarafından etkilenmiştir.

  Iki apron kostüm şefi öğeleri içerir: Bir kombinezon, iki önlükler (bel bağlanmış, önünde giyilen bir, arka diğer), ve kemer. Güzel nakış geniş kollu bölümlerini ve gömleği ön ve arka bölümleri süsleyen. İki önlükleri (veya "örtü") ev dokuma dekoratif kumaştan yapılmıştır -. Kıvrım ve fırfırlar, yatay veya dikey nakış ile bir veya iki parçadan oluşan ön parça düşen bir geri Geri "asmak" belirli bir coğrafi alanda tipik türevleri bir takım (vulnenik, bruchnik, tukmenik, Peştemal, kurlyanka, zaveshka) ortaya çıktı. Bel-band bel yuvarlak birkaç kez yara uzun bir parçasıdır. Başlangıçta, bu kadim kadın kostümü tüm Bulgar toprakları üzerinde ortak olmuştu, fakat daha sonraki dönemlerde ağırlıklı olarak Tuna Ovası bölgede korunmuştur.

  Soukman elbise en yaygın kadın kostümü oldu. Tekstil tipi, tunik benzeri kesim ve düşük boyun:. Çok sayıda bölgesel çeşitleri, ancak, belirli ortak (all-Bulgar) özellikleri paylaşımlı Bazı yerlerde kısa veya uzun kollu olmasına rağmen soukman, genellikle kolsuz bir elbise. Tipik olarak, soukman kumaş şeritler, sözde "kuyruk" oluşturarak kol açıklıkları bağlı kendi faydacı işlevini yitirmiş olan eski kollu dekoratif elementler azalır. Bu kostüm süsleme boyun ve kolları 'sınırları boyunca, etekleri üzerinde yoğunlaşmıştır. Bu boyut ve tarzda değişen çok renkli nakış, dekoratif kumaş ve örgü aplikler, oluşur.

  Visokoklinest (Merkez Bulgaristan tipik yüksek takozlar ile), ve nadir iki parçalı soukman (kısa bir ceket, chapak ile; soukman elbise üç ana çeşidi kusoklinest (Batı Bulgaristan tipik düşük eğimli kamalar, ile birlikte) olan , yoğun bir toplanan etek ve) bazı Doğu bölgelerde tipik, bel-bant uzun. Soukman elbise pafti (kemer tokası) ile önünde bağlanmış kısa, dokuma kemer takılır.

  Önlük soukman elbise merkezi dekoratif parçasıdır. Bu bol süslü ve renkli, siyah soukman güzel aksine dışarı duruyor.

  [​IMG]
   


Sayfayı Paylaş