Bulgaristan Üniversitelerine Kayıt İçin Gerekli Belgeler

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 10 Ocak 2010 başlatılmıştır.

 1. EjjeNNa Administrator


  Bulgaristan Üniversitelerine Kayıt İçin Gerekli Belgeler
  Lise Diploması Fotokopisi
  Lise diplomasının fotokopisine Vilayet Makamı'ndan ( Valilik veya Kaymakamlık ) Noterden onaylı ve Apostil Mühürlü

  Kimlik Fotokopisi
  Noterden Tasdikli Sureti ( Apostil mührüne gerek yok )

  Pasaport Fotokopisi
  Pasaportun 1. 2. 3. ve en son sayfalarının fotokopileri ( pasaport süresi en az İki yıl süresi olması şartı var)

  Sağlık Raporu
  Devlet hastanelerinden veya sağlık ocaklarından alınacak olan yeni tarihli sağlık raporuna, Vilayet Makamı'ndan Apostil Mührü bastırılacaktır. Sağlık raporunda akciğer röntgeni gerekmemektedir.( doktor imzası yeterli ve notere gerek yok )

  Lise Transkripti
  Öğrencinin mezun olduğu liseye başvurularak alınacak olan belgede; lise 1–2–3 dönem ve dönem sonu notlarının açık ve eksiksiz belirtilmesi gerekir. Bu belgeye Vilayet Makamı'ndan Apostil Mührü bastırılacaktır. ( notere gerek yok )

  Yüksek Öğrenim Yeterlilik Belgesi
  Öğrencinin mezun olduğu liseye başvurularak alınacak olan belgede; “öğrenciye verilen diplomanın yüksek öğrenim eğitimi Türkiye’de ve yurtdışında alabilmesi için yeterli bir diploma olduğu” ibaresi bulunmalıdır. Belgeye Vilayet Makamı'ndan Apostil Mührü bastırılmalıdır.(notere gerek yok)

  Taahhütname
  Öğrencinin ailesi tarafından (anne veya baba ) herhangi bir notere başvurularak alınan taahhütname belgesinde; “öğrencinin eğitimi süresince okul masraflarının ailesi tarafından karşılanacağının taahhüt edilmesi” ibaresi bulunmalıdır. Bu belgeye noterde herhangi bir tutar yazdırılmamalıdır. Bu belge Öğrencinin Bulgaristan Konsolosluğu'nda Öğrenci Vizesi müracaatında gerekecektir.

  Biyometrik Fotoğraf
  Erkek öğrencilerde yüz ölçüsü 3,6 cm, bayan öğrencilerde yüz ölçüsü 3,4 cm olarak büyültülerek çektirilen fotoğrafta gözlük, şapka, kaşkol gibi aksesuarlar olmamalıdır. Öğrencinin yüzü net bir şekilde görünmelidir. 8 adet Biyometrik fotoğraf gereklidir.

  Not
  Apostil mührü Valilik makamlarında basılan bir mühürdür. Belgenin yurt dışında üst makamlarda geçerliliğinin olmasını sağlamaktadır.
   


Sayfayı Paylaş