Bülbülü Altın Kafese Koymuşlar Ah Vatanım Demiş Atasözünün Anlamı

Konusu 'Türkçe-Edebiyat' forumundadır ve RüzGaR tarafından 18 Eylül 2011 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Bülbülü Altın Kafese Koymuşlar Ah Vatanım Demiş Atasözünün Anlamı
  İnsan, özgürlüğünü ancak vatanında bulur. Bu bakımdan vatan en değerli varlığıdır insanın. Orda doğmuş, orda büyümüş, orda doymuş, orda tatmıştır mutluluğu. Bu sebeple yurdundan uzakta yaşamak, ne denli bolluk içinde olursa olsun insana zor gelir. Nasıl ki bülbül asıl vatanı olan yeşil tabiatı, kanat çırpacağı mavi gökleri özleyip ister ve altın kafesten kurtulmaya çalışırsa, insan da (hele bir de tutsaksa) özgür yaşayacağı vatanını ister ve hasretini çeker.
   


 2. biligikurdu New Member

  merhaba admin herkes kompozisyon istiyo ama ben ekledim sen de anlamını yazmışsın emeğe saygı
   
 3. biligikurdu New Member

  kişi doğup büyüdüğü yaşadığı yetiştiği topraklardan daha rahat yaşayabileceği bir yere gitse bile yine de kendi yurrdunu arar onun özlemini çeker.herkes için doğup büyüdüğü yerin bir anlamı değeri vardır.gideceğiniz yerin şartları ne kadar iyi olursa olsun yinede doğup büyüdüğü yeri özlersiniz.

  İnsan, özgürlüğünü ancak vatanında bulur. Bu bakımdan vatan en değerli varlığıdır insanın. Orda doğmuş, orda büyümüş, orda doymuş, orda tatmıştır mutluluğu. Bu sebeple yurdundan uzakta yaşamak, ne denli bolluk içinde olursa olsun insana zor gelir. Nasıl ki bülbül asıl vatanı olan yeşil tabiatı, kanat çırpacağı mavi gökleri özleyip ister ve altın kafesten kurtulmaya çalışırsa, insan da (hele bir de tutsaksa) özgür yaşayacağı vatanını ister ve hasretini çeker

  sonucu da siz yazın++++ rep lütfen
   
 4. Misafir Guest

  Tesekkurler sayenizde zorlanmadan yaptim dersimi
   
 5. Misafir Guest

  Tesekkurler sayenizde zorlanmadan yaptim dersimi
   
 6. Misafir Guest

  teşekkürler ödevimi yapabildim
   
 7. Misafir Guest

  çok teşekür ederimmm ama çokkkkkkk
   

Sayfayı Paylaş