Bu Sebzelerin Ekim ve Hasat Tarihleri Nedir?

Konusu 'Soru-Cevap' forumundadır ve Misafir tarafından 18 Ekim 2011 başlatılmıştır.

 1. Misafir Guest


  Kavun,Kereviz,Kuşkonmaz,Lahana,Marul,Maydanoz,Patates,Patlıcan,Pazı,Pırasa,Sarımsak,Semizotu,Soğan,Turp,Yerelması,Soya,Ayçiçeği,Susam, Yonca,Fiğ,Korunga ürünlerinin ekim ve hasat tarihlerini yazarmısınız?
   


 2. ot-gu Genel Sorumlu

  İstediginiz tüm bilgiler BağBahce bölümümüzde mevcuttur. Arama yaparak tek tek hepsine ulaşabilirsiniz.

  BağBahce bölümü için tıklayın.
  BağBahçe - Sayfa 2 - TurkeyArena - Türkiye'nin Yardım Merkezi

  Kavun Hasat Zamanı
  Hasat işleri sabah yapılmalı ve küçük yığınlar halinde toplanan kavunlar güneşte fazla bekletilmemelidir. Eğer kavunlar depoda uzun süre saklanacaksa zaman zaman ters çevrilmelidir.

  Kavun Ekim Zamanı, Kavun Ne Zaman Ekilir
  Sonbaharda ilk yağışlardan sonra derin olarak sürülen toprak, ilkbaharda ise, daha yüzeysel bir sürüm ile oluşan kesekler tırmık veya kültüvatörlerle dağıtılarak toprak ekime veya dikime hazır hale getirilir. Ekimden önce sıra arası 2 m olacak şekilde karıklar çekilmelidir. Bu karıkların kenarına tek taraflı olarak ve sıra üzeri 75 cm olacak şekilde tohum ekimi yapılır. Her ocağa 3-4 adet tohum konur. Tohumların üzeri 5-6 cm toprakla örtülerek hafifçe bastırılır. Tohumlar 5-15 gün içinde çimlenerek toprak yüzeyine çıkarlar. Çıkıştan sonra ilk etapta iki adet bitki ocakta bırakılır. Daha sonra bu bire indirilir.

  Fide ile yetiştiricilik yapılırsa 15-20 gün kadar erkencilik sağlanabilir. Fideler kaplarından çıkarılırken fide toprağının dağılmamasına özen gösterilmelidir. Zira kavun köklerinin kendilerini yenileme kabiliyeti düşüktür. Dikimden sonra mutlaka can suyu verilmelidir. Solgunluk gibi hastalıklardan korunmak için münavebe uygulanmalıdır. Aynı alanda İki yıldan fazla üst üste kavun yetiştirilmemelidir.
   

Sayfayı Paylaş