Bu Porsche hem alırken hem kullanırken ekonomik

Konusu 'Diğer Markalar' forumundadır ve OrKuN tarafından 12 Şubat 2009 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Bu Porsche hem alırken hem kullanırken ekonomik
  İki yıl öncesine kadar markanın karakterine aykırı olduğunu gerekçe göstererek hiç bir zaman dizel motorlu bir model üretmeyeceğini açıklayan Porsche, bu sözünü yuttu ve 94 bin 119 Euro’ya dizel motorlu Cayenne’i satışa sundu.

  [​IMG]

  2002 yılında tanıttığı Cayenne ailesi, böylece Cayenne Dizel ile genişlemeye devam ediyor. Almanya’nın Stuttgart şehrinde düzenlenen test sürüşü ile tanıtımı gerçekleştirilen dizel Cayenne, özellikle Avrupa pazarlarında değişen ve dizel motorlu araçlara vergi teşvikleri getiren yasal düzenlemeler nedeniyle Porsche’nin ürettiği ilk otomobil olma özelliğine sahip. Porsche Türkiye’de dizel Cayenne’den ilk yıl için 150 adet satış gerçekleştirmeyi hedefliyor. Dikkat çeken diğer bir nokta da, aracın Avrupa’daki fiyatı benzinli Cayenne’e göre 1000 Euro daha pahalı olmasına rağmen Türkiye’de vergiler nedeniyle dizel Cayenne’in fiyatı benzinli kardeşine göre 10 bin Euro daha ucuz. Bu da dizel Cayenne’in hem alırken hem de kullanırken ekonomik bir lüks 4x4 olmasını sağlıyor.

  Aracın tasarımına genel olarak bakıldığında, diğer Cayenne’lerden hiçbir farkı bulunmadığını söylemek mümkün. Hatta aracın üzerinde dizel olduğunu belirten hiçbir ibare bulunmuyor. İç mekana geçildiğinde, sessiz motor sayesinde aracın dizel olduğunu anlamak, devir göstergesine bakmadıkça gerçekten çok zor. Porsche’nin yuvarlak fakat agresif çizgilerini barındıran Cayenne dizelin en dikkat çekici özelliği kuşkusuz motor kaputunun altında yatıyor. Audi tarafından geliştirilen dizel motor ile donatılan araç yüksek torku sayesinde, aracın ağırlığına rağmen Porsche’nin sportif karakterini yansıtmayı başarıyor. 3.0 litre hacmindeki motor 550 Nm’lik tork değerine sahip. Cayenne’in benzinli versiyonunun 385 Nm’lik torku ile kıyaslandığında motorun ne kadar güçlü olduğu zaten görülüyor. Öyle ki bu değer sportif Cayenne S’in 500 Nm’lik tork değerinden de fazla. Teknik tabloya bakıldığında benzinli versiyon 290 beygir, dizel motorlu Cayenne de 240 beygir güç ürettiği göze çarpıyor. Bu noktada benzinli versiyon, gücü nedeniyle daha seri gibi görünse de araçların 0-100 km/s hızlanma değerlerine bakıldığında fark ortaya çıkıyor. Dizel versiyon bu hızlanmayı 8.3 saniyede tamamlarken, benzinli model 0.2 saniye geride kalıyor. Hızlanma konusunda önde olan Cayenne dizel, yakıt tüketimine gelince de avantajını gözler önüne seriyor. 100 kilometrede ortalama yakıt tüketimi 9.3 litre olan 6 silindirli turbo dizel motorun menzili de bu sayede 1000 kilometreyi aşıyor..
  11.02.2009, Çarşamba
   


Sayfayı Paylaş