Bu metini bana çevirirmisiniz

Konusu 'İngilizce 8. Sınıf' forumundadır ve Yancy tarafından 29 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. Yancy Member


  People like learning a foreign language or special languages because they need them for different purposes. Children, adults and old people can learn them when they read, hear or write.

  What about blind people and deaf people ? They can learn a special language, too. Deaf people or hard of hearing people use a sing language. A sing language generally uses gestures to communicate. The movements of hands , arms or body and facial expresions help to show speakers thoughts and ideas. The history of the sing language began in Spain in the 17th century. A sing language has special hand movements for every letter. These movements are not always the same .
  These generally differ from one region to another or one countery to another.

  But it doesn´t make big in problems in communication. When they use this language, communication is possible, even
  in another language.


  There is a language for blind people, too. They use a special language. Louis Braille, a Frenchman, invented a system for
  blind people. He was blind. This system is for reading and writing and there are points like small dots from one to six.
  Every latter has different dots and people can read these latters when they pass their fingers over the characters. Every
  language adopted this system. Learning doesn´t have excuses. If you want to learn, you can learn. Go ehead. Good luck!
   


 2. groth New Member

  Farklı amaçlar için onlara ihtiyacımız var, çünkü insanlar bir yabancı dili ya da özel dil öğrenmek istiyorum. Onlar okumak, duymak ya da yazarken Çocuk, yetişkin ve yaşlı insanlar bunları öğrenebilirsiniz.

  Ne körler ve sağırlar insanlar? Onlar da, özel bir dil öğrenebilirsiniz. Sağır insanlar veya duyma zorluğu bir şarkı dili kullanın. Bir şarkı dili genellikle iletişim jestlerini kullanır. Eller, kollar veya vücut ve yüz ifadeleri ve hareketleri konuşmacılar fikirlerini ve düşüncelerini göstermeye yardımcı olur.Şarkı dili geçmişi 17. yüzyılda İspanya'da başladı. Bir şarkı dili her harf için özel el hareketleri vardır. Bu hareketler her zaman aynı değildir.
  Bunlar, genellikle bir bölgeden bir diğerine veya bir countery farklılık gösterir.

  Ama iletişimde sorunlar büyük yapmaz. Onlar bu dil kullandığınızda, iletişim mümkün, hatta bir
  Başka bir dilde.


  Körler için bir dil de yoktur. Onlar özel bir dil kullanın. Louis Braille, bir Fransız, bir sistem icat
  kör insanlar. O kördü. Bu sistem okuma ve yazma için ve birden altıya kadar küçük noktalar gibi noktalar vardır.
  Her ikincisi farklı noktalar var ve onlar karakterler üzerinde parmaklarını geçerken insanlar bu dizgeleştirilmiş okuyabilirsiniz. her
  Dil bu sisteme geçmiştir. Öğrenme Bahane sahip değildir. Eğer öğrenmek istiyorsanız, size öğrenebilirsiniz. Ehead git. İyi şanslar!
  al arkadaşım :D
   

Sayfayı Paylaş