Bronşektazi Ameliyatı Nasıl Yapılır

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 23 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Bronşektazi Ameliyatı Nasıl Olur, Kaç Saat Sürer

  Bir lob veya segmentte lokalize bronşektazide uygun tedavi hasta akciğerin rezeksiyonudur. Ancak bronşektazi bazı hastalarda bilateraldir, yaygındır veya akciğerlerde cerrahi girişime engel başka bir hastalık veya ciddi solunum fonksiyon anormallikleri vardır. Bu hastalarda cerrahi girişim endikasyonu yoktur.

  Tekrarlayıcı, tedaviye inatçı hemoptizi, pnömoni veya plörezi gibi komplikasyonlarda ve bronş adenoması, bronş kanseri hastalarında kontren-dikasyon yoksa cerrahi tedavi daha sıklıkla uygulanır.

  Açık yöntemde 5. ve 6. kaburgalar arasından yapılan yaklaşık 15cm bir kesi ile akciğerlere ulaşılır. Hasta olan lob veya akciğer segmenti damarları ve bronşu kesilip dikilerek kapatıldıktan sonra çıkartılır. Kalan akciğer dokusundan hava kaçağı olursa bunlar onarılır ve 1 veya 2 adet dren konularak işlem sonlandırılır.

  Kapalı yöntemde 2 adet 1cm'lik kesi yapılır buradan bir kamera ve ilave cerrahi aletler ilerletilir. 5cm'lik yardımcı bir kesi yapılarak kaburgalar arası genişletilmeden hastalıklı akciğer lobu çıkartılır.

  Ameliyat yaklaşık olarak 2 saat sürer. Hastalar 3 veya 4 gün içerisinde taburcu edilirler.

  Ameliyat sonrası ağrı çok daha az olduğundan normal yaşama dönmek açık ameliyata göre belirgin şekilde daha hızlı olur.
   


Sayfayı Paylaş