Brokolinin Faydaları ve Zararları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 22 Şubat 2010 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Brokoli ve Faydaları

  Brokoli: Küçük yeşil yumrular hâlinde olan, haşlanarak yemeği hazırlanan bir tür sebze olan Brokoli bitkisi, başta C, A ve E vitaminleri olmak üzere bol miktarda vitamin içeren, ayrıca demir, bakır, potasyum ve kalsiyum mineralleri açısından da zengin bir besindir.

  Brokolinin Faydaları: Mikrop öldürücüdür. Katarakt riskini azaltır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Cinsel gücü arttırır. İktidarsızlık ve kısırlıkta faydalıdır. Kemik erimesi ve kansızlığa iyi gelir. İdrar yolları enfeksiyonu için yararlıdır. İdrar yolu hastalıkları ve prostata karşı koruyucudur. Doğuştan belkemiğinde açıklık hastalığının önlenmesinde etkilidir. Lifli yapısı ile sindirimi kolaylaştırır ve şişmanlığa karşı faydalıdır. Antibiyotik nitelige sahip olan brokoli prostat enfeksiyonuna yönelik etkilidir. Güneşten zarar gören cildin onarılmasında brokolinin içerdigi Sulforafan etkinligi vardır. Antibiyotikler bağışıklık sistemimini zayıflatıcı etkide bulunmasına rağmen brokoli hem antibiyotik özelliği göstermekte hem de bağışıklık sistemin güçlendirmektedir. Prostatit ve iyi huylu prostat büyümesi sorunlarına karşı doğal bir yardımcıdır. Başta meme, akciğer ve bağırsak kanseri olmak üzere, kansere karşı çok iyi bir koruyucudur.

  Amerikada yapılan bir araştırmaya göre brokolide yer alan sülforapan madddesi Kronik Obstrüktif Akciger Hastalığının hasarının engellenmesinde etkinliği bulunmaktadır.

  Sulforafan içeren brokoli kullanımının ülserin en önemli sebebi olan helikobakter pilori enfeksiyonuna karşı koruma sağlayabileceği belirtilmiştir.turkeyarena Warwick Üniversitesinde yapılan araştırmaya göre brokolide bulunan sulforafen şeker hastalığının sebep oldugu kalp damarlarındaki hasarın yok edilmesini sağlayabilecek özelikte olduğu belirtilmiştir.

  Brokoli nasıl kullanılır? Brokolinin yemeği ve salatası yapılır. Ayrıca, kaynatılıp elde edilen suyu da içilir.

  [​IMG]
   


Sayfayı Paylaş