Bozcaadada Ne Yenir

Konusu 'Turkey' forumundadır ve GamZe tarafından 20 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Bozcaadada Ne Yenir
  Adada daha çok uzun uzun yemek yiyebileceğiniz tarzda restoranlar bulunuyor. Yemek ve şarap kültürü gelişmiş bir yer olduğu için yemekler aceleye getirilmiyor. O yüzden fast-food kültürü de adada hiç rağbet görmüyor.

  Ada restoranları Kuzey Ege mutfağına özgü yemekler hazırlıyor. Taze deniz ürünleri, adaya özgü otlardan yapılan mezeler, zeytinyağından şaşmayan bu mutfağın öne çıkan lezzetleri.

  Kahvaltılar çoğunlukla konaklama yaptığınız yerde veriliyor. Ama değişiklik olsun diye dışarda yemek isterseniz pişman olmazsınız. Sokak arası kafelerde özenle kahvaltı hazırlayan yerler bulunuyor. Bu kahvaltılarda ada otlarından yapılan omletler, börekler, domates ve üzüm gibi adaya özgü reçeller, mevsimine göre dalından yeni koparılmış üzüm çeşitleri oluyor.

  Eğer kahvaltıyı kendiniz hazırlayacaksanız adanın tek pastanesinin sabahları çıkardığı taze ve lezzetli unlu mamülleri sofranıza katmalısınız. Özellikle tam buğday unundan yapılan ada ekmeği ve diğer sağlıklı ekmek çeşitlerini mutlaka denemelisiniz!

  Çay bahçeleri turistlerin ve ada halkının bir araya geldiği, adada en çok vakit geçirilen yerler. Genelde çay, adaçayı ve Türk kahvesi içiliyor buralarda. Bazıları kahvaltı tabağı, tost, döner, gözleme, menemen, omlet gibi yiyecekler de hazırlıyorlar. Hemen hemen hepsinde bira bulunuyor.

  Sıcak havalarda çamlık altındakiler, akşamları mendirektekiler tercih ediliyor.
   


Sayfayı Paylaş