Bozcaada Müzesi

Konusu 'Turkey' forumundadır ve GamZe tarafından 20 Şubat 2009 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Bozcaada Müzesi
  Bozcaada Müzesi, ziyaret ettiği yeri yakından tanıma bilincindeki ziyaritçiler için eşi bulunmaz bir mekan. Adanın zengin tarihini ortaya koyan bu koleksiyon tamamen bireysel girişimlerle kurulmuş. M.Hakan Gürüney’in Bozcaada’ya olan bağı ve araştırmacı kişiliği biraraya gelince, ortaya gezmesi keyifli alışılmışın dışında bir müze çıkmış.

  Dünyada sadece Bozcaada’da çıkan bir deniz kabuğunun ada etrafında bolca bulunduğunu öğrenmesiyle rotası Bozcaada’ya çevrilmiş yıllar önce Gürüney'in. Sadece bu deniz kabuğunu toplayabilmek için geldiği adadan 720 değişik tür deniz kabuğu ile dönmesi, sonraki yıllarda alınan yazlık ev ve adada geçirilen uzun yaz tatilleri...

  Bu küçük adanın son derece ilginç bir tarihi olduğunu öğrenmesi ile çeşitli kültür varlıklarını toplamaya başlamış. Sadece Bozcaada’ya özgü fosil, arkeolojik eser, sikke, harita ve gravür, 1915 Çanakkale Savaşı esnasında Bozcaada’yı askeri üs olarak kullanan Fransızlara ait malzemeler, o dönemden kalma kartpostallar, posta tarihine yönelik evraklar, Ara Güler’in 1955 yılında çektiği 25 pozun dışında, 1880’li yıllardan başlayan ada fotoğrafları, adada üretilmiş eski şarap şişeleri,turkeyarena.net Rum ve Türk vatandaşların kullandıkları etnoğrafik eserler, belge ve dökümanlar, kitaplar bu koleksiyonda görebileceğiniz malzemelerin ana grup başlıklarını oluşturuyor.

  Bozcaada Müzesi, ada merkezinde Bozcaada Kaymakamlığı tarafından tahsis edilen tarihi bir binada ziyarete açık. Sezon dahilinde 15 Haziran-15 Eylül tarihleri, 10.00-20.00 saatleri arasında hergün gezilebilir. Giriş ücretli olup ayrıca içerisinde müze koleksiyonlarından oluşan ufak çaplı kitap ve hediyelik eşya standı bulunuyor.

  Telefon : 0532 215 60 33.
  [​IMG]
   


 2. GamZe Moderator

Sayfayı Paylaş