Bozcaada Koyları

Konusu 'Turkey' forumundadır ve GamZe tarafından 20 Şubat 2009 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Bozcaada Koyları
  Sulubahçe Koyu
  Ayazma plajının bitişiğindeki koydur. Minibüsler Ayazma'dan Habbele'ye geçerken bu koyun önünden geçiyor. Bu yüzden yaz döneminde günübirlikçilerin tercih ettiği koylardan biridir. Herhangi bir tesis bulunmuyor. Şemsiyenizi ve suyunuzu almayı unutmayın.

  Habbele Plajı
  Ayazma’dan sonra tesisi olan ikinci koydur. Şezlong ve şemsiye kiralamak mümkün. Gün batımına kadar yemek servisi yapan bir plaj restoranı bulunuyor. Denizi hem kumluk hem de taşlıktır. Ayazma’ya göre daha sakindir. Adaya uzun yıllardır gelenlerin tercih ettiği bir koydur.

  Ayazma Plajı
  Adanın en popüler ve dolayısıyla en kalabalık koyudur. Turkuaz rengi denizi ve incecik kumu ilk defa gelenleri şaşırtacak güzelliktedir. Denizi genel olarak soğuktur. Plaj boyunca altı tane restoran sıralanmıştır. Gün boyunca buralarda oturup yemek yemek, içki içmek , tavla oynamak plaj keyfinize keyif katacaktır. Ayazma Plajına düzenli olarak minübüs seferleri yapılmaktadır.

  Akvaryum Koyu
  Yaz dönemi boyunca müdavimlerinin boş bırakmadığı ufak bir koydur. Deniz altındaki inanılmaz çeşitliliği görebilmeniz için bir şnorkel ve gözlükle gelmenizde fayda var. Bu koya ancak kendi taşıtınızla ulaşabilirsiniz. Yürüyüş mesafesi merkezden 2 saat. Koyda şemsiye ve yatak kiralamak mümkün ama sayıları fazla değil. Restoran bulunmuyor.

  Beylik Koyu
  Çok fazla bilinmeyen ama adanın en güzel koylarından biri.
  Ayazma’nın hemen solunda yer alan koy, aralarındaki yolun kapanmasından dolayı uzun zaman gizli kalmış. Yeni yol, Ayazma Plajından merkeze giderken sağdaki ilk yol. Ana yoldan koya kadar 200 metre kadar toprak bir yoldan gideceksiniz.Herhangi bir tesisi bulunmuyor.

  Çayır Koyu
  Rüzgarın güneyden estiği nadir günlerin birine denk gelirseniz mutlaka Çayır’da denize girmelisiniz. Burada denizin rengi bir başka güzel ve Göztepe’ye bakarak yüzmek çok keyifli. Genelde adanın yerlileri tarafından bilinen koy sakin ve huzurlu. Tam deniz kenarına kadar inen düzgün bir asfalt yolu bulunuyor. Yürüyüşle merkezden 45 dakikada varmak mümkün.

  Ova Koyu
  Burası adanın en gizli kalmış köşelerinden biri. Araba yolunun olmaması bunun en önemli sebebi. Bağların ve çalıların arasından yürüyerek ulaşılıyor koya. Burada yer alan kumullar , bitkiler sanki başka bir coğrafyaya gelmişsiniz hissine sokuyor sizi. Karşınızda gördüğünüz büyük ada Gökçeada.

  Poyraz Limanı
  Ada merkezine en yakın koylardan biri. Çanak şekliyle fazla rüzgar almıyor. Yürüyüşle 15 dakikada ulaşmanız mümkün. Bağlarla kumsal iç içe.
  Denizi genel olarak sığ ve sıcak ama deniz kestanelerine dikkat edin!
  Sakinliği açısından her dönem tercih edilebilir.turkeyarena.com

  Tekirbahçe Koyu
  Poyraz Limanından kıyı boyunca yürüyerek Tekirbahçe koyuna ulaşabilirsiniz. Böylece iki koyun arasındaki küçük bir koyu da keşfetmiş olursunuz. Adanın turizm bölgesi olan Tekirbahçe koyu daha çok şimdilik sayısı 5-6 olan konaklama tesisi tarafından plaj olarak kullanılıyor.

  Tuzburnu Koyu
  Anakaradan baktığınızda adanın en sol ucundaki Tuzburnu fenerinin bitişiğinde yer alıyor. Lodoslu havalarda en çok tercih edilen koylardan biri. Buraya tempolu bir yürüyüşle ada merkezinden 1 saatte varmak mümkün.
  Tuzburnu fenerine çıkıp panaromik manzaraya karşı oturması çok keyifli...
  Herhangi bir tesis bulunmuyor.
  [​IMG]

  [​IMG]
   


 2. GamZe Moderator

Sayfayı Paylaş