Boyun Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 15 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Boyun Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir
  boyun fıtığı tedavi yöntemleri, boyun fıtığı tedavisi nedir

  Boyun fıtığında öncelikle ilaç tedavisi ve yatak istirahati öneriliyor. Hastada oluşan kayıplar belirlenip bunların yerine konması için rehabilitasyon programı uygulanıyor. Rehabilitasyonunun yanı sıra fizikoterapi de boyun fıtığı tedavisinde önemli bir yer tutuyor. Bölgeye uygulanan ultrasonla ısı, vücudun içine kadar inerek o bölgede kanlanma sağlıyor. Bunun sonucunda sinirlerde tekrar canlanma görülüyor.

  Bu yöntemin de yetmediği durumlarda, son zamanlarda gelişen tekniklerle bölgeye epidural steroid enjeksiyonu yapılabiliyor veya özel bir kateter yerleştirilerek, epidural lizis adı verilen ve sinir basısının bulunduğu alana belirli bir süre, yüksek tuz içerikli solüsyon enjeksiyonu esasına dayanan bir yöntem uygulanabiliyor. Ayrıca algolojik girişimleri takiben fizik tedavisi uygulamaları da yararlı olabiliyor.

  Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, tedavide cerrahi dışı metotlara öncelik verilmesi gerektiğini, ancak bu yöntemlere rağmen hasta iyileşmiyor ve yaşam kalitesi düşük kalıyorsa cerrahi müdahalenin söz konusu olduğunu belirterek, tedavi biçimlerini şöyle sıralıyor:

  Ağrı kesici ilaçlar
  Adale gevşetici ilaçlar
  Anti enflamatuar ilaçlar
  İstirahat tedavisi
  Fizik tedavi
  Cerrahi tedavi
   


Sayfayı Paylaş