Boyun Fıtığı Nasıl Geçer

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 15 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Boyun Fıtığı Nasıl Geçer
  boyun fıtığı ağrısı nasıl geçer, boyun fıtığı ağrıları nasıl geçer, boyun fıtığı kol ağrısı nasıl geçer

  Boyun ağrısından korunmak için ofis çalışanları ergonomiye dikkat etmeli. Özellikle monitor göz hizasının hafif altında olmalıdır. Uzun süre baş eğik pozisyonda çalışılmamalı. Eğer bu tip aktiviteden kaçınmak mümkün değilse saatte bir ara verilip, boyun kaslarına düzenli germe egzersizleri yapılmalı. Özelikle yaygın bir alışkanlık olarak karşılaştığımız televizyon karşısında, kanepe ve koltukta uygunsuz baş pozisyonu ile televizyon seyretmek ve uyumaktan kaçınılmalı. Geceleri yastıksız ya da çok yüksek yastıkta yatılmamalı. Mümkünse ortopedik yastık kullanılmalı. Özellikle bayanlar ıslak saçla yatmamalı. Boyun ağrısı çeken hastalar oyalanmadan öncelikle bir fizik tedavi rehabilitasyon uzmanına başvurmalı ve onun tavsiyeleri doğrultusunda hareket etmeliler.

  Tedavisi
  Boyun fıtığında öncelikle ilaç tedavisi ve yatak istirahati öneriliyor. Hastada oluşan kayıplar belirlenip bunların yerine konması için rehabilitasyon programı uygulanıyor. Rehabilitasyonunun yanı sıra fizikoterapi de boyun fıtığı tedavisinde önemli bir yer tutuyor. Bölgeye uygulanan ultrasonla ısı, vücudun içine kadar inerek o bölgede kanlanma sağlıyor. Bunun sonucunda sinirlerde tekrar canlanma görülüyor.

  Bu yöntemin de yetmediği durumlarda, son zamanlarda gelişen tekniklerle bölgeye epidural steroid enjeksiyonu yapılabiliyor veya özel bir kateter yerleştirilerek, epidural lizis adı verilen ve sinir basısının bulunduğu alana belirli bir süre, yüksek tuz içerikli solüsyon enjeksiyonu esasına dayanan bir yöntem uygulanabiliyor. Ayrıca algolojik girişimleri takiben fizik tedavisi uygulamaları da yararlı olabiliyor.
   


Sayfayı Paylaş